Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 07-07-07, 13:05
Το avatar του χρήστη marios
marios Ο χρήστης marios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2007
Περιοχή: MAROYSI
Μηνύματα: 26
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marios
Προεπιλογή ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Isidoros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πιστεύω ότι αν έχεις πολύ υπομονή και θέληση θα τα καταφέρεις μια χαρά.Επίσης πάρα πολύ διάβασμα.
Και έχει ο Θεός.

Α και κάτι άλλο.Βαλε κάτι πιο θαλασσινό στο αβαταρ σου.

Εχεις απόλυτο δίκαιο το αλλάζω προσωρινά με πρόσφατη φωτογραφία του νησιού μου την ΣΑΜΟ που επισκέφθηκα την προηγούμενη εβδομάδα.
Όσο για υπομονή αντέξαμε 31 χρόνια στον Στρατό.......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε καλως ηρθες,

Λογικα αναφερεσαι στο red sea max
http://www.redseamax.com/redseamax/R...MAX_specs.html

Καλες κριτικες , ομορφη κατασκευη και λογικη τιμη για κατι plug and play.

To μεγεθος του ειναι μια χαρα για mini reef.
Μην νομιζεις ομως οτι ειναι κομπλε απο εξοπλισμο...θα χρειαστει και modification και προσθετο εξοπλισμο.
Τί είναι το modification? και επιπλέον τι κάνει το skimer που μπορώ να διαβάσω κάτι σχετικο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Μάριε,
Φοβάμαι ότι η απάντηση δεν είναι και τόσο απλή.
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις. Fishonly, reef?
Αν είσαι άνθρωπος που τα θέλεις όλα έτοιμα, plug & playή είσαι άνθρωπος που το ψάχνεις και θέλεις να δώσεις κάτι παραπάνω (ίσως και όχι βέβαια…) προς όφελος της ποιότητας και επεκτασιμότητας?

Αυτά τα όλα σε ένα ενυδρεία, εξυπηρετούν την λογική σύμφωνα με την οποία θέλω κάτι σχετικά απλό, εύκολο, να μην κουραστώ (παιδευτώ ίσως) να μαζέψω εξοπλισμό…
Από την άλλη η τιμή τους γι΄ αυτό που τελικά προσφέρουν μπορεί και να μην είναι αρκετά συμφέρουσα.

Εγώ παραδείγματος χάρη, δεν θα αγόραζα τέτοιο ενυδρείο. Μάλιστα θα έφτιαχνα ένα μόνος μου. Αλλά όλοι έχουμε διαφορετικό τρόπο σκέψης και πράξης…
Προσανατολίζομαι για reef.Θέλω να μου επιτρέψεις να παραθέσω κάποιες σκέψεις μου de profundis-εκ βαθέων-που λένε.Ξεκίνησα το hoby του ενυδρείου στα 15 μου χρόνια και το κράτησα περίπου 20 χρόνια με όλες τις σχετικές δυσκολίες κάθε 2-4 χρόνια μετάθεση αλλαγή κατοικίας κλπ.Με μάγεψε ο σιωπηλός φωτεινός κόσμος του ενυδρείου όχι σαν διακοσμητικό αντικείμενο που ίσως να το βλέπουν μερικοί αλλά σαν ένας ζωντανός μαγευτικός κόσμος που εξελίσσεται μεγαλώνει αναπαράγεται και πεθαίνει και που κύριος υπεύθυνος είμαι εγώ!Να μαι λοιπόν στα 50νήντα μου που έμεινε ανέπαφος ο ενθουσιασμός του ενυδρείου έχοντας νομίζω την πείρα-πειθαρχία και την γνώση των χρόνων μου για να προσπαθήσω να ξαναφτιάξω τον μαγευτικό κόσμο της εφηβείας μου που ήδη με έχει συναπάρει μέσα από το forum....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marios : 07-07-07 στις 13:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01818 seconds with 10 queries