Θέμα: The Black Malawi
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 03-07-07, 17:25
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια κατασκευη, ωραιο το ενυδρειο, νομιζω βεβαια οτι υπερβαλεις με τα κολληματα με σιλικονες στις πετρες, εγω δε θα εμπαινα σε αυτο το κοπο, αλλα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις.

Ενα μονο λιγο με χαλαει, η μαυρη αμμος, δεν ξερω δε μου καθισε καλα στο ματι οταν την ειδα στην παρουσιαση.
Το αλλο που εχω παρατηρησει ειναι το χρωμα τις πετρας, στις φωτο φαινεται καφετι, δεν ξερω αν οντως τετοιο, θα ξερεις βεβαια οτι στη λιμνη το φυσικο χρωμα ειναι γκριζομπλε, βεβαια αυτο δε θα παιζει και μεγαλο ρολο μολις αρχισει να αναπτυσετε η αλγη.

Ανυπομονω να το δω μετα απο μερικους μηνες.
Καλη δουλεια!
Ευχαριστω mikenuke και ολους εσας για τα καλα σας λογια.
Τιποτα δεν θεωρω υπερβολη αν ειναι για την ασφαλεια και την σωστη λειτουργεια του ενυδρειου μου.
Εαν δεν κολλουσα τις πετρες βασεις θα επρεπε να εβαζα καποιο προστατευτικο μεσο για τη βαση.
Προτημησα την υπερβολη οπως λες εσυ, για να αποφυγω το φελιζολ.
Τωρα για το χρωμα της αμμου, απο τη στιγμη που εβαλα το μαυρο φοντο
και απο τη στιγμη που ηξερα που θα βρω μαυρη αμμο εδω στο νησι, η επιλογη ηταν μια.
Μην ξεχνας επισης οτι ειμαι Κρητικος και εμεις οι Κρητικοι εχουμε μια αδυναμια στο μαυρο χρωμα, οπως και να το κανουμε.
Τι φταιω γονιδια ειναι αυτα.
Στο μελλον ισως αρχισει να ξανθενει προσθετοντας σταδιακα ξανθια αμμο.
Τωρα για το χρωμα των πετρων, ομολογουνενως δεν φαινεται καθαρα στις φωτογραφιες.
Υπεθεσα οτι ηταν καφε, ισως να με ξεγελασε η αλγη, εσυ ξερεις καλυτερα.
Τωρα βεβαια εχουμε φτασει στο σημειο να μιλαμε για χρωματα, δεν νομιζεις οτι ειναι υπερβολη και για πολλους εδω στο φορουμ παρα πολυ υπερβολη.
Το επομενο σταδιο ειναι να φερουμε πετρες απο το Malawi.
Potamogeton υπαρχει περιπτωση να βρω;
Εχω σκοπο να το βαλω σ'ενα σακουλακι που εχω, ειχε καποτε ανθρακα μεσα,
με υποστρωμα της Seachem και να το χωσω μεσα στην αμμο σ'τα αριστερα (Otter point).
Ισως να παιξει και καποιο προστατευτικο ρολο μεταξυ τζαμιου και πετρας.
Πως σου φαινεται σαν ιδεα;
Η valsineria δεν.... λογω του τροπου που αυξανεται.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01565 seconds with 11 queries