Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 23-06-07, 14:45
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Φίλε netblues ειλικρινά σου μιλάω και εγω δεν ξέρω αν θα μπορούν να περάσουν 73 watt μέσα από μια λεπτή ράβδο αλουμινίου... Γι' αυτό άλλωστε και το πείραμα... Περιμένουμε και βλέπουμε... Και γι' αυτό το συζητάμε και εδω, μην τυχόν υπάρξουν και άλλες καλύτερες ιδέες... Στο κάτω κάτω αν το σύστημα δουλέψει θα μας ωφελήσει όλους.

Το ανοξείδωτο που λες δεν ξέρω αλλα δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη. Δεν θεωρώ όμως ότι είναι και πολύ φτηνό ούτε τόσο εύκολο να βρεθεί σε σύγκριση με το αλουμίνιο, το οποίο σημειωτέον είναι πολύ καλύτερο υλικό όσο αφορά την θερμική του αγωγιμότητα.

Εχεις πολύ δίκιο σχετικά με τον όρο "ψύκτη" αντί "ψύκτρα"...Δυστυχώς όμως το έχουμε συνηθίσει - λανθασμένα - οι περισσότεροι... Γι' αυτό συγχωρησε με αν μου ξεφεύγει καμμια φορά και μένα. Πάντως το σκέφτομαι και γελάω φανταζόμενος τί μπορεί να συμβεί αν μπεις σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά και ζητήσεις ένα ψύκτη....

Macblack προς θεού δεν είμαι από τους ανθρώπους που κομπάζουν για τις γνώσεις τους - όσες και αν είναι αυτές σε κάποιο θέμα. Το όλο σενάριο ξεκίνησε συζητώντας με κάποιους συναδέλφους μηχανογράφους στην δουλειά περί overclocking επεξεργαστών, μίλησα και εγω περι ενυδρείων και πως θα ξεπεράσουμε τον καύσωνα...κ.λ.π. Βρέθηκαν και σχετικά φτηνά peltier και είπα να κάνω την δοκιμή.... Οπως σου είπα δεν περιμένω θαύματα ούτε και θέλω να φτιάξω παγάκια... Απλά να κρατηθεί η θερμοκρασία σε ανεκτά επίπεδα με το καπάκι του ενυδρείου κλειστό.... Φοβάμαι πως αν λείψω για 20 μέρες τον Αύγουστο με το καπάκι ανοιχτό και ανεμιστηράκι θα βρω το ενυδρείο μισογεμάτο... Οικολογικά θα συμφωνήσω με τον netblues στο ότι πάλι ρεύμα καίμε αλλα....
Τα περί όγκου του νερού κ.λ.π. που λες τα ξέρω και εγώ αλλα από την άλλη μεριά είμαι περίεργος να δοκιμάσω... Σκέψου ότι υπάρχουν και 12άβολτα ψυγεία αυτοκινήτου που λειτουργούν με peltier...

Σκέφτηκα επίσης και κάτι άλλο που το θέτω προς συζήτηση και κρίση και των υπολοίπων εδω. Αντί του "σάντουιτς" γυαλιού - αλουμίνιου, να φτιάξω μικρά γυάλινα ορθογώνια (ή και μεγάλους δοκιμαστικούς σωλήνες) γεμάτα νερό όπου μέσα θα μπορούμε να βάλουμε πολλές ράβδους αλουμινίου ή και "ψύκτες" ("ψύκτρες" κατά το λανθασμένα κοινώς λεγόμενο) και φυσικά όλο αυτό βυθισμένο στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01627 seconds with 10 queries