Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-06-07, 20:17
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή @ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ – ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ - ΤΑ ΦΩΤΑ ΠΕΡΙ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ @

Καλησπέρα σε όλους! Τελικά το ενυδρείο έστρωσε και επιτέλους μπήκαν και τα ψάρια.
Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 100 χ 40 χ 40 το οποίο σημαίνει 130 λίτρα καθαρού νερού.
Εξοπλισμός:
ΦΙΛΤΡΟ: EHEIM 2222 (μπλε σφουγγαρι,ασπρο σφουγγάρι και δυο επίπεδα με κεραμικό υλικό) 500 λίτρα / ώρα
ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ: EHEIM 300 WATT
ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ: EHEIM 400 (δουλεύει μόνο το βράδυ)
ΦΩΤΙΣΜΟΣ: 2 Χ 30 watt

Μετρήσεις:
Αμμωνία: 0
GH: 7
KH: 4
PH: 7
NO2: 0
N03: 8 mg/lt
Αλλαγές νερού: 25% κάθε εβδομάδα.

Τα ψάρια που έβαλα είναι τα εξής:

3 gourami.
2 Colisa lalia
1 Trichogaster trichopterus
5 κλόουν
5 αγγελόψαρα ( 3 πολύ μικρά και 2 αρκετά μεγαλύτερα)
2 πλατύστομους (δεν ξέρω ακριβός το είδος, μάλλον Hypostomus punctatus - Suckermouth Catfish)
8 μικρά που μοιάζουν με νέον αλλά δεν είναι νέον…. (μικρά, διαφανές, με μια πορτοκαλί φωσφοριζέ λωρίδα κατά μήκος του σώματος)

Φυτά: 4 διαφορετικά ήδη, ονόματα δεν ξέρω. Το ένα μόνο είναι ταχείας ανάπτυξης.

Αν και καινούριος στο χόμπι, το ενυδρείο από όλες τις απόψεις πιστεύω ότι πηγαίνει αρκετά καλά.

Τα προβληματάκια που αντιμετωπίζω είναι τα εξής:
  • Οι κλόουν (όλοι εκτός από τον έναν) όταν έρθει η ώρα του γεύματος κρύβονται στην σπηλιά μέχρι που η τροφή καταναλώνετε από τα υπόλοιπα. Η τροφή που ρίχνω αποτελείτε από: φυλλαράκια ξηράς τροφής (tetra pro), ταμπλέτες βυθού (VegetTabin A) & ταμπλέτες της magniko. Οι κλόουν μου μένουν νηστικοί ή τρων αργότερα τα υπολείμματα που μένουν? Να επισημάνω ότι είναι αρκετά νεαροί περίπου πέντε εκατοστά.
  • Η ποσότητα τροφής που ρίχνω είναι: 1/3 από κάθε μια ταμπλέτα και περίπου 8 τριμμένα φυλλαράκια μια φορά την ημέρα. Είναι αρκετή? Να επισημάνω πάλι ότι οι κλόουν και τα 3 αγγελόψαρα είναι αρκετά νεαρά. Να τα ταΐζω με τίποτα άλλο πρόσθετο? (όπως αγγουράκι που έριξα μια φορά και το έφαγαν, καροτο, μαρουλι, σπανάκι). Με ζωντανή τροφή? Να τα ταΐζω περισσότερες φορές την ημέρα?
  • Όταν φτάνει η ώρα της μασας τα δυο Colisa lalia τρώγονται μεταξύ τους σαν τα σκυλιά. Το ένα έχει ήδη μια δαγκωσιά και ένα μισοφαγωμένο πλαϊνό πτερύγιο. Την υπόλοιποι μέρα όλα ΟΚ. Πώς να πράξω?
  • Το ενυδρείο αρχίζει να γεμίζει με άλγη (μικρές πράσινες τριχουλες). Πράγμα φυσικό μάλλον για καινούριο ενυδρείο όπως έχω διαβάσει. Ευτυχώς όμως οι δυο πλατύστομοι όλοι μέρα καθαρίζουν!
  • Χθες που έκανα αλλαγή νερού άνοιξα και το φίλτρο από το οποίο καθάρισα το μπλε σφουγγάρι και το άσπρο (μάλλον υαλοβάμβακας). Τα σφαιρίδια και τα ¨μακαρονια¨ του βιολογικού υλικού δεν τα πείραξα. Να το καθαρίζω κάθε εβδομάδα?
  • με παίρνει να βάλω Κανά ακόμα αφρόψαρο?
  • Το δουλεύω στους 26 βαθμούς Κέλσιου. Καλά δεν είναι?
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είμαι νέος…. Προσπαθώ να διαβάζω όσο περισσότερο μπορώ τα forum και ήδη έχω λύση αρκετές απορίες μου? Οποιαδήποτε συμβουλή για οτιδήποτε δεκτή!

Και τώρα σας το παρουσιάζω!!!!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aaaaaa1.JPG
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  77,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aaaaaa2.JPG
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  76,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aaaaa3.JPG
Εμφανίσεις:  281
Μέγεθος:  75,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02045 seconds with 11 queries