Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-06-07, 11:07
Το avatar του χρήστη garre
garre Ο χρήστης garre δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Κάτι δεν παει καλα

Καλημέρα παιδιά,

Παρακολουθώ το forum περίπου έξι μήνες και πριν απο 2 μήνες απόκτησα το πρώτο μου ενυδρείο.
Πριν απο δυο εβδομάδες περίπου τελείωσε το στρώσιμο του φιλτρου σε ένα νεο ενυδρείο 96L ( 85l περίπου καθαρά )του Careffur. Το στρώσιμο έγινε με τη μέθοδο της αμμωνίας.
Στο φίλτρο του (αποτελείται απο τρεις χώρους) τοποθέτησα στη μια άκρη το θερμοστάτη, στη θέση που προβλεπόταν, στο μεσαίο χώρο, χαμηλά κάτω μέσα σε καλτσόν "μακαρόνι" κεραμικό, και απο επάνω του μπλε σφουγγάρι και υαλοβάμβακα. Τέλος στο τρίτο χώρο μπήκε η αντλία ( 270λ/ω )με την οποία επιστρέφω το νερό στο ενυδρείο.

Οι απορίες που έχω για το φίλτρο είναι :
1. Το έκανα σωστά; (ας ξεκινήσουμε απο τα βασικά)
2. Κατα την αλλαγή νερού το νερό που θα προσθέτω δεν επηρεάζει τα βακτήρια; Αν έχω καταλάβει καλά το αντιχλώριο το προσθέτουμε αφού ολοκληρώσουμε την αλλαγή.( Εdit: Ήθελα να ήξερα τόσο καιρο τι διάβαζα. Πρώτο λάθος, σοβαρό, εντοπίστηκε.)
3. Το νερό απο την έξοδο του φίλτρου πρέπι να πέφτει απο ύψος ( 3-4 cm ) ή να βρίσκεται στην επιφάνεια ή και κάτω απο το νερό (μόνο το σωληνάκι εξόδου); Αυτό το τελευταίο το ρωτάω για να δω πόσο ανατάραξη τελικά της επιφάνειας χρείαζεται για να εχουμε καλή οξυγόνωσει του νερού.

Συνεχίζοντας, πριν απο μια εβδομάδα έβαλα μέσα τα πρώτα ψαράκια και φυτά. 3 guppie αρσενικά,1 black molly, 1 ballon molly. Τα φυτά ήταν δυο αnnubia nana.

Οι μετρήσεις, για να μην ξεχαστούμε, ήταν :
PH : 7.6 τεστ της Τετρα 5-1
NH3/NH4 : 0 (υγρό τεστ SERA)
NO2 :0 τεστ της Τετρα 5-1
NO3 :10 τεστ της Τετρα 5-1
kh : Η μεγαλύτερη που δείχνει το τεστ της Τετρα 5-1
gh : Η μεγαλύτερη που δείχνει το τεστ της Τετρα 5-1

Το Σάββατο αγόρασα άλλα 2 gup, αρσενικά, 2 ξιφοφόρους ζευγάρι, 2 γατόψαρα μικρά. Τέλος πήρα και 4 φυτά γρήγορης ανάπτυξης. Δυστηχώς δεν θυμάμαι ούτε πως ονόμαζονται τα γατόψαρα και πού περισσότερο τα φυτά.

Τα ταίζω δυο φορές την ημέρα με flakes και σιγά σιγά λέω να προσθέσω και τίποτα άλλο για ποικιλία

Ο φωτισμός που έχω δεν είναι τίποτα το ιδιάιτερο και πρόκειται να αλλαχθεί.

Το πρόβλημα είναι ότι χτές ( Κυριακή ) έχασα 1 gup από την πρώτη αγορά. Για να είμαι ειλικρινής το περίμενα αφού ήταν συνεχώς στην επιφάνεια και δεν κολύμπούσε καθόλου.

Επειδή όμως στεναχωρήθηκα κάθησα και παρατήρησα τα υπόλοιπα ψάρια και διαπίστωσα ότι ακόμα ένα gup ανέβαίνει στην επιφάνεια και μένει σχετικά ακίνητο. Επίσης, το βράδυ, αφού κλέισω τα φώτα όλα τα ψάρια, εκτός απο τα γατόψαρα έρχονται στη επιφάνεια, ενω το πρωί τα βρίσκω να κόβουν βόλτες. Αυτά βέβαια είναι παρατηρήσεις 2 ημερών (Κυριακή-Δευτέρα). Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά;

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01881 seconds with 11 queries