Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 31-05-07, 22:33
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή Γλαστρόλιμνη Mavraqui

Μετά από πολλή περίηγηση στο site και βλέποντας διάφορα σκηνικά αποφάσισα να προχωρήσω κι εγώ στη κατασκευή γλαστρόλιμνης.
Πήγα λοιπόν στο αγαπημένο μου petshop με το εξωτικό όνομα και με αυτά και με άλλα με έπεισαν να δοκιμάσω με acorus gramineus (κι από ότι έμαθα αργότερα graminacae είναι δημητριακό - νάτη και η βιοκαλλιέργεια).
Για υπόστρωμα χρησιμοποίησα βιολογικό καστανόχωμα ανακατεμένο με φυλλόχωμα και από πάνω έριξα ψιλό χαλικάκι το οποίο αποδείχτηκε λίγο και με το που έβαλα το νερό ανέβηκε όλη η μπίχλα στην επιφάνεια.
Ανεβάζω φωτό αν και λόγω σκοταδιού δε φαίνεται και πολύ καλά.
Αύριο πρώτη δουλειά είναι να πάρω κι άλλο χαλικάκι για να μην φαίνεται η μπίχλα, καθαρισμός νερού και προσθήη νέου (χωρίς αιωρήματα χώματος) και μετά νέα φωτό για να καμαρώσετε όλοι (!!!).
Αν όλα πάνε καλά αμέσως μετά θα παίξει μια nymphaea tuberosa rosea (ακούτε εσείς εκεί έξω.
Ακούω προτάσεις για το όνομα της γλαστρόλιμνης και βέβαια όλες οι απόψεις σχετικά το πείραμα ευπρόσδεκτες.

ΥΓ το νέο ενυδρείο / γλαστρόλιμνη είναι αφιερωμένο στη κοράκλα μου που βαφτίζεται την ερχόμενη Κυριακή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 16-04-08 στις 22:45
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01378 seconds with 11 queries