Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 24-05-07, 20:38
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν, σύντομα θα καταλάβεις ότι ο φίλος σου δεν το "κατέχει καλά το άθλημα". Μόλις "ξυπνήσουν" τα πιράνχας θα δεις τι θα γίνει.
Δεύτερο, κάνουμε το λιγότερο 30% αλλαγή νερού την εβδομάδα.
Τρίτο, τα ψάρια σου είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ για τα λίτρα σου.

Προσωπικά θα έδιωχνα όλα τα ψάρια και θα ξεκινούσα από την αρχή.


Νομίζω ότι ο zorbas έθεσε το πρόβλημα στη σωστή του βάση.
1. Υπάρχει πρόβλημα λανθασμένων συμβουλών
2. Τα ψάρια σου ήταν και παραμένουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ για τα 70 λίτρα
3. Διαβάζοντας το τι συνέβη όταν έκανες σιφονάρισμα νομίζω ότι είναι πλέον επιτακτικό να χαρίσεις - επιστρέψεις όλα τα ψάρια σε φίλους ή σε κάποιο κατάστημα. Πολύ φοβάμαι ότι για τα ψάρια αυτά δεν έρχονται καλές μέρες έστι κι αλλοιώς.
Να ξεκινήσεις από την αρχή σωστά ρίχνοντας μια ματιά (λάθος... διαβάζοντας προσεκτικά) ότι έχει να κάνει με στρώσιμο και με σωστούς συνδυασμούς ψαριών καθώς επίσης και κατάλληλα υλικά τόσο για χαλίκια όσο και για διακόσμηση, φυτά κλπ.
4. ΜΗΝ βάλεις όσκαρ είναι κρίμα (τα όσκαρ).
5. Στα λίτρα σου μετά το ξανστήσιμο θα ξεκινούσα για παράδειγμα με colisa lalia (αφού σου αρέσδουν τα gouramis) και θα έβαζα στη συνέχεια ένα κοπαδάκι corydoras με ένα ancistrus. Ή κάποιο ζευγάρι dwarf cichlids (ramirezi ας πούμε) με ένα κοπάδι neon ή ροδόστομους ή καρδινάλιους ή κάτι ανάλογο. Εναλλακτικά θα έστηνα -ως καλό ξεκίνημα- ένα ενυδρείο με ζωοτόκα δηλαδή guppies platies ή mollies που είναι όλα πολύ όμορφα ψάρια και το γεγονός ότι γεννάνε και εύκολα θα σε ανταμείψει για την προσπάθειά σου και θα αποκτήσεις και εμπειρία.
Πάντως, clown, pangasius, silver shark, labeo frenatus, scalaria, gurami paradise όλα αυτά τα ψάρια δεν είναι για το ενυδρείο σου.


A, επίσης θα εφοδιαζόμουνα και με τα βασικά test για να ξέρω τι γίνεται με την ποιότητα του νερού.
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01558 seconds with 11 queries