Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 22-05-07, 13:10
Ritsa Ο χρήστης Ritsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή gourami και φυτά... τα νεύρα μου!!

Χαίρετε κυρίες και κύριοι!! Επειδή ζήλευα πολύ τα δικά σας καταπληκτικά ενυδρεία είπα να δοκιμάσω να φυτέψω καποια φυτά!! Το ενυδρείο μου (κλασικό καρφουρ 100 lt ) απο φωτισμό έχει μόνο 1 λάμπα 18w (την έχω αλλάξει σε ροζ υποτίθεται για φυτά) και απο ψάρια : 2 dwarf gourami, 1 neon blue dwarf gourami και 4 color purple tetra ( μην μου κάνετε πλάκα για το χρώμα ροζ !!) Αλλά τα gourami την έχουν πέσει στα φυτά πολύ άγρια και στο τέλος θα χαζεύω μόνο τα κοτσάνια. Υποτίθεται πως θέλουν πολύ φυτεμένο ενυδρείο για να έχουν κρυψώνες κλπ αλλά τα νεύρα μου ( ο σύζυγός μου μου κάνει πλάκα πως απλά τους πήρα μια ακριβή τροφή των 60 ευρώ και πως δεν έχω ελπίδα ) Τα φυτά είναι μόλις μια εβδομάδα στο ενυδρείο, μέχρι να προσαρμοστούν και να αρχίσουν να αναπτύσσονται θα προλάβουν την πείνα των ψαριών; Το σκέφτομαι σοβαρά να βάλω τα gourami στο μικρό ενυδρείο του μονομάχου (20 λίτρα) και τον μονομάχο μαζί με τα tetra τουλάχιστον μέχρι να αρχίσουν να πηγαίνουν λίγο καλύτερα τα φυτα !! Είναι καλή ιδέα αυτό ή να τα αφήσω ως έχουν; Α, μην ξεχάσω να σας πω πως δοκίμασα να τα ταιζω περισσότερο αλλά δεν βοήθησε. Ευχαριστώ για τις συμβουλές προκαταβολικά!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries