Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 21-05-07, 14:06
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παίδες ευχαριστώ όλους για τα σχόλια.

Γιάννη δεν το θεωρώ ιδιαίτερο προβλημα μία ταμπλέτα sera σε κάθε valisneria για να τη βοηθήσει λιγάκι να πάρει πάνω της στην αρχή. Και λιγάκι σίδηρο από plantamin μία φορά το μήνα νομίζω ότι ειναι χρήσιμο.
Δεν γίνεται συστηματική λίπανση πάντως.

Για τη θέρμανση ναι φαινομενικά είναι πολλά αλλά πρακτικά ο εξωτερικός θερμαντήρας που είναι συνδεδεμένος στην έξοδο του EHEIM λειτουργεί ουσιαστικά ως backup θερμαντήρας (και για εξισορρόπηση από την αντίθετη πλευρά που βρίσκεται ο juwel). Ο εξωτερικός βοηθάει πολύ στις αλλαγές νερού να μην έχουμε απότομη μείωση της θερμοκρασίας και συνήθως τότε παίρνει μπρος.

Για τις λάμπες ίσως δεν πρόσεξες ότι οι δύο 15 watt είναι blue (actinic). Η μία marine white ανάβει μόνο μία ώρα και μένουν οι δύο daylight που ανάβουν για ένα εξάωρο. Ναι πράγματι είναι σωστή η άποψη ότι δεν θέλουν έντονο φως. Η αλλαγή που έκανα φέτος ήταν η προσθήκη της marine white με την οποία θέλω να πειραματιστώ λίγο για λίγη "μεσημεριανή" ώρα. Με την άλγη μετά την αλλαγή του aquascaping και την αναδιοργάνωση και του φωτός είχα ένα μικρό πρόβλημα. Πρακτικά θέλω να υπάρχει μία ελεγχόμενη κατάταση άλγης (όσο μπορεί να είναι) για να τσιμπολογάνε αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας.

Το νερό της περιοχής μου είναι ph>8, Gh = 16-18, και KH >10 οπότε δεν είναι και τόσο δύσκολο να πετύχω τις τιμές αυτές. Απλά προσθέτω που και που στις αλλαγές seachem cichlid trace.

Για τα σαλιγκάρια κάποια στιγμή θα πάνε στο φυτεμένο.


Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas301 : 21-05-07 στις 14:37
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01520 seconds with 11 queries