Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 13-04-07, 15:25
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
...τωρα τρωει απο το χερι μου
Πρόσεχε γιατί μπορεί να φαει και το χέρι σου...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω καταληγω οτι εφοσον εχουμε επαρκες skimming,κανουμε αλλαγες νερου με καλο feed water (=οσμωση) , τοτε ο ανθρακας δεν χρειαζεται.Εγω πχ παρατηρησα οτι οταν εβαζα φρεσκο ανθρακα , το σκιμμερ ''επεφτε'' ...(μπορει να ηταν και ιδεα μου)

Τα τριημερα χρησης ανθρακα αφορουν τα reef ενυδρεια επειδη λεγεται οτι μετα το τριημερο ο ανθρακας τραβαει πολυτιμα ιχνοστοιχεια περα απο τα ανεπιθυμητα οργανικα κλπ
Δεν ήταν η ιδέα σου...εγώ όταν σταμάτησα την συνεχή χρήση άνθρακα είδα αύξηση στο skimmate μου. Το ίδιο παρατήρησα όταν αφαίρεσα και κάποια μηχανικά προφίλτρα που είχα στην είσοδο του νερού στο sump.
Πλέον τους 6 τελευταίους μήνες κάνω περιοδική χρήση άνθρακα για μια εβδομάδα τον μήνα, ακριβώς πριν την αλλαγή νερού. Έτσι (πιστεύω) δεν αφαιρώ ιχνοστοιχεία από το νερό μου και επιτρέπω στο skimmer μου να δουλεύει καλύτερα.
Πάντα όμως έχω πρόχειρο άνθρακα καθώς δεν ξέρω πότε μπορεί να μου χρειαστεί ή πότε θα έχω να κολλήσω κανα κοράλλι με εποξικη πράγμα που κάνει θεμιτή την χρήση του για 1-2 μέρες.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01400 seconds with 11 queries