Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-03-07, 20:29
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή Προβλημα με αμμωνία και Ramirezi

Καλησπέρα
Πριν λίγο γύρισα απο την δουλειά, και παρατήρησα οτι το ένα απο τα 2 ramirezi βρίσκεται στο βυθό, με δυσκολία κολυμπάει, εαν πλησιάσω το χέρι κοντά φεύγει πολυ γρήγορα, αλλα και πάλι μένει στον βυθό, είτε με το πλάι, είτε "ορθιο" αλλα με κλίση
Έκανα μετρήσεις στο νερό, σχεδόν καθόλου NO2, μικρή αύξηση στην αμμωνία, η οποία μέχρι πριν 3 μέρες δέν υπήρχε.Την κυριακή έκανα καθαρισμα στο φίλτρο, δεν το έπλυνα με νερό βρύσης αλλά απο το ενυδρείο. Όλα τα υπόλοιπα ψαράκια συν το 2ο ramirezi είναι μια χαρά, κολυμπούν διαρκώς.Το συγκεκριμένο το έχω απο την προηγ. παρασκευη και διαρκώς ηταν κρυμμένο πίσω απο φυτά, σε αντιθεση με το άλλο που διαρκώς εξερευνούσε το χώρο.Δεν έχει σημάδια απο χτυπήματα (μονο platy εχω μέσα) η αρρώστια, ενω ήταν ζευγάρι με το αλλο, οπότε δεν νομίζω να χτυπήθηκαν

για να ρίξω άμεσα την αμμωνία, να κάνω μια μεγάλη αλλαγή στο νερό?
μου φαινεται επίσης παράξενο το γεγονός οτι ανέβηκε η αμμωνία, αφου το φίλτρο έπαιζε κανονικά τόσο καιρό, και δεν ήταν κλειστό για πολύ ώρα.πως μπορώ να δω εαν κάτι παίζει με το φίλτρο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01318 seconds with 11 queries