Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #63  
Παλιά 21-03-07, 15:29
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
..
..
Θα συμφωνησεις ομως στο οτι η μειωση της φωτοπεριοδου (απο 12 σε 10 ωρες) μονο καλο μπορει να κανει στη συγκεκριμενη περιπτωση και χωρις συνεπειες για τα φυτα...
Ναι, συμφωνώ και εγώ και γενικά πιστεύω πως ~10 ώρες είναι το ιδανικό.
Συνέπειες ίσως υπάρξουν μέχρι να σταθεροποιηθεί το σύστημα στην νέα ρουτίνα αλλά δεν πρέπει να ανησυχείς. (ίσως χαλάσουν τα υπάρχοντα φύλλα)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω υπαρχει ενα σημειο κατα τη γνωμη μου που θελει λιγο παραπανω συζητηση. Ας τα παρουμε ενα ενα: Εμφανιζεται η αλγη. Οι επιλογες μας ειναι:
α)να φερουμε τα no3 και po4 στα θεμιτα επιπεδα και μειωσουμε τα λιπασματα
β)να φερουμε τα no3 και po4 στα θεμιτα επιπεδα και να συνεχισουμε κανονικα τη λιπανση (εξαιρουνται περιπτωσεις αλγης οπου αυτη εχει εμφανιστει λογω περισσειας περιεκτικοτητας σε σιδηρο η καποιο αλλο μικροστοιχειο)
Αν οντως η αιτια αλγης στη συγκεκριμενη περιπτωση ηταν ο σιδηρος, παμε στο α.
Αν ομως ηταν τα φωσφορικα, δε βλεπω το λογο να μην παμε στο β...
Όπως πολλές φορές διαβάζουμε σημαίνει ΜΗ ισορροπία στο σύστημα.
Ισορροπία είναι το σύνολο των θρεπτικών που υπάρχουν στο ενυδρείο/με την/ κατανάλωσή τους από τα φυτά.
Οι τιμές που προτείνονται στην συγκέντρωση του κάθε στοιχείου σε ένα φυτεμένο ενυδρείο είναι στο περίπου...ένας μέσο όρος (για αυτό και δίνεται σε αναλογία μεταξύ τους και υπάρχει ένα φάσμα τιμών). Προϋποθέτει όμως ότι τα φυτά είναι σε καλή κατάσταση και λειτουργούν (φωτοσυνθέτουν).

Αν για κάποιο λόγο σταματήσει η ανάπτυξη, και μέσα στα όρια που δίνουν (σε NPK) να είσαι, δεν υπάρχει κατανάλωση από τα φυτά και το περίσσευμα τρέφει την άλγη.
[Το ίδιο συμβαίνει αν λιπαίνεις περισσότερο από όσο μπορεί να καταναλωθεί.]

Αυτό που εγώ κάνω λοιπόν είναι να υπάρχει στο ελάχιστο το κάθε στοιχείο.
Αφού εξασφαλίσεις την τροφή (co2) σου δείχνουν τι τους λείπει και προσθέτεις αλλά σε σταθερές και μικρές δόσεις μέχρι οι μετρήσεις σου δείξουν ότι καταναλώνεται και δεν υπάρχει στο ενυδρείο σε μεγάλη ποσότητα (ΝΡΚ).
Ποτέ δεν έχω νιτρικά πάνω από 10ppm ας πούμε και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αυτό πρέπει να το έχουμε τυπωμένο και κοντά στο ενυδρείο .
http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html



Υ.Γ. Αντέχετε να γράψω κι άλλο ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01970 seconds with 11 queries