Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 20-03-07, 19:21
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή

κατ'αρχήν, αν πράγματι είναι καλύτερα να ανοίξω άλλο ποστ, πείτε μου. Και μάλλον η ερώτηση πάει κυρίως στον Ζ_Χ. Αλλωστε μπηκα σφήνα εδώ. Μην του κάνω το ποστ μπάχαλο του ανθρώπου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Η spot algae μας δείχνει δυνατό φωτισμό οπότε χρειάζεται μείωση
Οταν το ενυδρείο άλλαξε από 160άρι με δύο λάμπες σε 300άρι με τις τέσσερις λάμπες (και μεγαλυτερες), τότε ακριβώς εμφανίστηκε η spot. Και μάλιστα , από ότι κατάλαβα στην πορεία, έκανε το πρόβλημα ακόμα μεγαλύτερο το ότι άναψαν καταυθείαν και οι τέσσερις μαζί από την αρχή για 12ωρο.
Οταν δε έβαλα και τις άλλες δύο, τις άναψα "σταδιακά"μεν, αλλά με πάρα πολύ μικρό χρόνο από τη μία αύξηση μεχρι την άλλη. Ε... έγινε το έλα να δεις από bba και spot.
Τότε μείωσα τη λίπανση κατά 1/3, και το τελευταίο ζευγάρι λάμπες άρχισα να το ανάβω μισή ώρα τη μέρα, αυξάνοντας ένα μισάωρο ανά αρκετό διάστημα. Τώρα ανάβουν δυόμισι ώρες την ημέρα.
Ετσι ηρέμησε το θέμα με την bba και η spot έγινε κάπως λιγότερη (αρκετή όμως ακόμα).
Ηδη μείωσα κατά 2 ώρες από χθές τα δύο ζευγάρια που άναβαν 12ωρο.
Απλά θεωρούσα ότι 12ωρο είναι δεδομένο και αν το μείωνα θα έκανα κακό στα φυτά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
και πάλι ίσως αύξηση co2.
Juan, δεν είμαι στο όριο με ανθρακική 5 και ΡΗ 6,7 με 6,8? Δε θα κάνω κακό αν αυξήσω κι άλλο το διοξείδιο?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
θεωρω οτι οι πολυ συχνες αλλαγες νερου σε συνδιασμο με την μηχανικη(με το χερι δηλ)απομακρυνση της τριχοηδους,και της spot θα φερει τα επιθυμητα αποτελεσματα που εχει αναγκη να δει η φιλη μαριλενα...
Αυτό ήδη γίνεται. (αν θέλω ας κάνω κι αλλοιώς... )
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
παράλληλα μείωση λιπασμάτων
είσαι δηλαδή της γνώμης να μειώσω κι άλλο τη λίπανση (εκτός του 1/3 δηλαδή που ήδη μείωσα)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πράγματα επιδεινώνονται αν υπάρχει έλλειψη ενός σημαντικού στοιχείου και σταματά η ανάπτυξη του φυτού
Το οποίο μπορεί να είναι τα νιτρικά μου που είναι χαμηλά, άρα αυξάνω λίγο το nitrogen. Σωστά?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
***τι γλωσσοδιαρροια με επιασε τωρα...μη χειροτερα......
Καλές είναι οι γλωσσοδιάρροιες klaz..... σ'αυτές ελπίζουμε όταν ρωτάμε κάτι στα ποστ
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02107 seconds with 11 queries