Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 10-03-07, 08:26
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Όντως είναι λίγο παραμελημένο… αλλά πλέον θα πρέπει να μπει στον ίσιο δρόμο…
Οι «ενστάσεις» μου είναι στα εξής….

Παράθεση:
-Διάρκεια φωτισμού: 7,5 ωρες

Νομίζω ότι οι ώρες φωτισμού σου είναι λίγες. Μια σταδιακή αύξηση στις 10 ώρες θα ήταν καλύτερα.

Παράθεση:
-Αλλαγές νερού: Κυριως με θαλασσινο από θαλασσα. Τις εχω αμελησει επι μηνες

Έχω αναφερθεί και παλαιότερα στους κινδύνους που διατρέχουμε κάνοντας αλλαγή νερού με «δικό μας» θαλασσινό νερό. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα μεταφέρουμε στο ενυδρείο μας. Από ρύπους μέχρι επικίνδυνα βακτηρίδια. Δεν νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο που παίρνεις.
Τώρα όσον αφορά την αμέλεια, υπάρχουν χομπίστες που συνειδητά δεν κάνουν αλλαγές νερού, αλλά τηρούν με ευλάβεια τις ανάλογες συμπληρώσεις στο νερό τους, έτσι ώστε οι παράμετροι του νερού να είναι σωστές. Όμως ακόμα και σήμερα έστω και αν «δουλεύει» σε μερικούς δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό.

Παράθεση:
-Γενική σκληρότητα (GH): Εχει καιρο να μετρηθει
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): Εχει καιρο να μετρηθει
Ca: Εχει καιρο να μετρηθει

Αν και από ότι είδα δεν έχεις απαιτητικά κοράλλια, καλό θα ήταν οι μετρήσεις να γίνονται προς αποφυγή δυσάρεστων εξελίξεων. Το Ca αντικαθιστά το Gh στο θαλασσινό νερό. Επίσης πρέπει να δεις οπωσδήποτε την μέτρηση του ΝΟ3.

Με λίγες ώρες παραπάνω αφιερωμένες στο ενυδρείο σου (το μήνα) και κάποιες διορθωτικές κινήσεις, πιστεύω ότι θα σε οδηγήσουν σε ένα πολύ ομορφότερο και υγιέστερο αποτέλεσμα. Η ομορφιά που θα προκύψει με την προσθήκη πιο όμορφων κοραλλιών δεν συγκρίνεται.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01669 seconds with 11 queries