Θέμα: rio 400
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 02-03-07, 18:05
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.793
Προεπιλογή

Θέλεις Leporacanthicus εε;
Πες μου μόνο τον λόγο γιατι μπορεί να απογοητευτείς...Σου αρέσουν εμφανησιακά ή λόγω των όσον έγραψα για αυτούς;(χάιδεμα,κτλ...)
Οι Leporacanthicus να ξέρεις είναι λιγο δύσκολοι και απρόβλεπτοι pleco...Απαιτούν οπωσδήποτε χαμηλά νιτρικά και σωστή διατροφή...Επίσης προσβάλονται από μια περίεργη ασθένεια της οποίας δεν είναι γνωστή κάποια σίγουρη θεραπεία μέχρι στιγμής κατα την οποία το ψάρι αρχίζει να αναπνέει υπερβολικά γρήγορα και έχει φουσκωμένη κοιλιά και συνεχώς ανεβαίνει και κάθεται όλο και πιο κοντά στην επιφάνεια,μέχρι και που την φτάνει και βγάζει και λίγο έξω το στόμα...Το ψάρι πεθαίνει σε 24 ώρες από τότε που βλέπεις τα πρώτα συμπτώματα...Έτσι έχω χάσει 2 Leporacanthicus και ξέρω πολλούς που έχασαν ολόκληρες ομάδες Leporacanthicus από αυτήν την βρώμοαρρώστεια Επίσης σκάβουν και ξεριζώνουν τα φυτά με μικρό ριζικό σύστημα και είναι γενικώς αρκετά άγριοι...Οι L. joselimai όχι τόσο βέβαια και είναι καλή επιλογή...Το να τους χαιδέψεις όμως είναι αρκετά δύσκολο καθώς είναι πιο δειλά ψάρια από ότι οι μεγαλύτεροι Leporacanthicus...Παρεπιπτώντος τον L326 αποκλείεται να τον βρείς εδώ...Μόνο παραγγελεία από internet μόνος σου αν κάνεις...Ο L. joselimai υπάρχει αυτήν την στιγμή διαθέσιμος σε 2 μαγαζιά της Αθήνας και μπορείς να τον δεις live...Είναι πολύ όμορφος αλλά δεν ξέρω αν θα τα πάει καλά με τους Labeo...Είναι λίγο δειλό ψάρι και μπορεί να τον χτυπήσουν...
Σχετικά με την αναπαραγωγή,μπορεί να γίνει αν και αρκετά δύσκολα...Επίσης το φύλο ξεχωρίζει πολύ δύσκολα αν δεν είχες ποτέ ξανα Leporacanthicus...Εγώ π.χ. πριν τους πάρω μου ήταν αδύνατον...Τώρα όμως,3,5 χρόνια μετά το θεωρώ εύκολο...
Για αναπαραγωγή απαιτούν ροή κάτι που πιστεύω δεν θα αρέσει και πολύ στα αγγελόψαρά σου...Πάντως αν θες να πάρεις γκρουπάκι,πάρε L. joselimai...Οι μεγαλύτεροι Leporacanthicus για να πάρεις πάνω από έναν πρέπει να είσαι σίγουρος για το φύλο γιατι αν πάρεις 2 αρσενικά,κάποια στιγμή θα χάσεις το ένα...είτε από stress είτε από χτυπήματα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01542 seconds with 10 queries