Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 22-02-07, 11:57
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.793
Προεπιλογή

Κοίτα αυτό το link:Natural catfish aquarium Part 1
Επίσης,μια και έχω διαβάσει μια εργασία πολύ μεγάλη σχετικά με τα Νοτιοαμερικάνικα ποτάμια και την βλάστηση(επίγεια κυρίως) των Lowlands,που περιλαμβάνουν κυρίως παραποτάμια βλάστηση,ήθελα σου πω να σου πω και κατι που είναι αρκετά ενδιαφέρον:οι blackwater ποταμοί ρέουν σε πλήρως αμμώδη εδάφη,που δεν έχουν καθόλου ''κανονικό'' και πλούσιο χώμα...Είναι σε εδάφη ξεπλυμμένα χωρίς λάσπη.Όλο το χώμα στο οποίο αναπτύσσονται τα δέντρα εκεί προέρχεται από αποσυνθεώμενα φύλλα και άλλα οργανικά κατάλοιπα...Έτσι,μόλις έρχεται η εποχή των βροχών,το νερό της φιλράρεται μέσα από τις οργανικές ουσίες που βρίσκονται σε αποσύνθεση και επιστρέφει κατευθείαν στο ποτάμι καθώς το έδαφος είναι άμμος και δεν κρατά νερό.Έτσι,το νερό επιστρέφει στο ποτάμι πολύ όξινο,γεμάτο χουμικά οξέα και ταννίνες και δημιουργεί το γνωστό blackwater...
Απλά σκέφτηκα πως ίσως σε ενδιέφερε...
Για ακόμα πιο βιοτοπικό ενυδρείο,η Ada πουλάει άμμο από τον Rio Negro

Προσωπικά δεν βρίσκω το λόγω να γλυκοκοιτάς Βορειο και κεντρο Αμερικάνικα φυτά καθώς υπάρχει αρκετή ποικηλία Νοτιοαμερικάνικων φυτών...Υπάρχουν και άλλα που δεν μπορείς να τα βρεις σε ενυδρειακά μαγαζια,αλλά μπορείς να τα παραγγείλεις ως σπόρους ή και ως φυτά από το internet...

Σχετικά με το Hydrocotyle και το μαλακό νερό,δεν έχει πρόβλημα,απλά θέλει καλύτερη λίπανση.Εγώ είχα πολύ καιρό κάτω από όχι και πολύ καλες συνθήκες και τα πήγαινε μια χαρά...Αν δεις την παρουσίαση του ενυδρείου μου στις Παρουσιάσεις ενυδρείων,θα πάρεις μια ιδέα για το πόσο υγειής ήταν...Θα δεις επίσης και άλλα εύκολα φυτά Ν. Αμερικής που είχα...
Σχετικά με τη Christmass,δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τα πήγε καλά...Εμένα θάβεται συχνά κάτω από ξυλόσκονη και παρόλα αυτά αναπτύσσεται αρκετά καλά και φυσικά δεν χαλάει...
Σχετικά με τον Lilaeopsis και την άμμο δεν μπορεί να ισχύει...Όλα τα υδρόβια φυτά τα πάνε μια χαρά και στην άμμο...Οι ρίζες σαπίζουν μόνο αν έχεις πολλές αναερόβιες περιοχές,κάτι που έτσι και αλλιώς δεν πρέπει να έχεις...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01910 seconds with 10 queries