Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 21-02-07, 19:53
Το avatar του χρήστη GEORGIOS
GEORGIOS Ο χρήστης GEORGIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 93
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην GEORGIOS
Προεπιλογή

Δεν είναι τόσο απλό όσο θέλουμε να το βλέπουμε το θέμα και επειδη εχω πειραματιστεί αρκετά σουλέω καποια πράγματα που έχω διαπιστώσει.Σε καμμία περίπτωση tropheus me mbuna haps kai frontosa μια και τα tropheus είναι απιστευτα κινητικά και ενοχλούν ότι ψάρι και αν υπάρχει μέσα ακόμα και τα μεγάλα haps kai frontosa.χαλάνε γέννες κ.λ.π.και χαλάνε όλη την ησυχία ειδικά με τα mbuna είναι σε συνεχείς μάχες,εκτός και του ότι είναι αποκλειστικά φυτοφάγα.Frontosa ενοχλούνται από όλα τα ψάρια με κίνηση και μεγεθος λίγο μεγάλο και δεν αναπαράγωνται λόγω του stress,και αυτό δοκιμασμένο,επίσης και διατροφικά.Μεγάλα haps και Frontosa απόκλεισε το λόγω ήρεμου χαρακτήρα καθώς και οποιοδήποτε μικρό ψάρι,τρώνε τα πάντα σε μικρό μέγεθος αν μεγαλώσουν Τουλάχιστον 9 εκατοστα ψάρι το μικρότερο που μπορεί να υπάρχει απο οποιαδήποτε λίμνη εκτός τα πολύ γρήγορα.σε γενικές γραμμές πολύ προσοχή ειδικά όταν είναι μεγάλα και θα αρχίσουν να οριοθετούν για αναπαραγωγή.Επίσης σημαντικό είναι και το ph που εναι τελείως διαφορετικό για να δεις συμπεριφορές και χρώματα σωστά.

Παρόλα αυτά εγω διατηρώ παραλληλα με όχι πάντα καλά αποτελέσματα και πλέον το έχω πάρει απόφαση να πάω σε φάση σταδιακά λίμνες και είδη το ανώτερω τρία ανά ενυδρείο η ακόμα καλύτερα species tank.
Το μόνο που μπορεί να εξυπηρετήσει είναι σε δύσκολα ψάρια ανπαραγωγικά να υπάρχει και ευκολο είδος στο ιδιο ενυδρείο για να δημιουργηθούν προυποθέσεις και στα δυσκολότερα ειδη, και σαν οπτική εικόνα

Γιώργος
__________________
400 LIT Tanganika
600 LIT Malawi Haps
240 LIT Tropheus Moorii
100 LIT labido Yellow small
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01541 seconds with 11 queries