Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 19-02-07, 11:17
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από air Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ Netblues!

Το φίλτρο ήταν στο ενυδρείο (aquatlantis), εσωτερικό, με 3 χώρους (αντλία, υλικά, θερμαντικό) και το υπάρχον μπλέ σφουγγάρι είναι περίπου 10χ10χ10cm

Φυσικά, αλλά όταν κατάλαβα ότι σκέτο το σφουγγάρι ίσως δεν αρκεί, παράγγειλα υαλοβάμβακα και siporax.

Τη θερμοκρασία την έβαλα 22-23 γιατί διαβάζω ότι τα πλάτυ θέλουν 18–25 °C. Δεν καταλαβαίνω γιατί να τη βάλω στο πάνω όριο, εφόσον θα επιδυνώσει λίγο και τη σχέση ΝΗ3/ΝΗ4. Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν έχω καταλάβει?

Εδώ έχω και 1 επιπλέον ερώτηση... αν κρατάω το καπάκι κλειστό, απο πού θα έρθει οξυγόνο να αναπληρώσει τις καταναλώσεις? Εσείς τι κάνετε με τα καπάκια σας? για την ώρα το αφήνω κλειστό την ημέρα και το ανοίγω το βράδυ που τα φυτά δεν παράγουν.

Στο υπάρχον καπάκι ίσως χωράει 2η λάμπα-πατέντα, αν το έχει κάνει κανείς ας μου πεί πως. Πάντως τα υπάρχοντα φυτά μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα!

Το Ectopur δεν λέει ότι είναι αντιπαρασιτικό, εξάλου είναι 95.6% αλάτι (NaCl) και έχει και sodium perborate 2.7% και sodium borate 1.7%. Το πήρα προχείρως γιατί δεν βρήκα αλάτι χωρίς προσμίξεις.

όχι δεν έριξα melafix.

Ποιός είναι ο ποιό απλός τρόπος να βρώ υλικό? Διαβάζω ότι υπάρχει και σύλλογος, οπότε θα περάσω το σάββατο (πού, πώς, πότε?). Θα βρώ εκεί?

10x10x10 για λιγα ψαρια μαλλον ειναι αρκετό. Οχι οτι κατι καλυτερο θα σε χαλασει.

Οσο πιο ψηλα η θερμοκρασια, τοσο γρηγοροτερο το στρωσιμο...

Για το οξυγονο, μην ανησυχεις, περναει απο τις χαραμαδες.. Δεν χρειαζεται κατι περσσοτερο..

Αυτο που μπορει να μεγαλωνει γρηγορα ειναι το κερατοφυλλο...(αμα επιπλεει κατω απο τη λαμπα..)

Η ιδια η σερα λεει οτι το ectopur ειναι αντιπαρασιτικο.
Οπως και ναχει... μπορει το 95% να ειναι αλατι, το υπολοιπο 5% ομως ΔΕΝ ειναι.

Στο συλλογο παντα διαθετουμε αρκετή μπίχλα (βακτηριδιακή) για οποιον χρειαζεται.
Αυτό το σαββατο ειδικα, εκτος απο μπιχλα, προσφερουμε και βασιλοπιτα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01964 seconds with 10 queries