Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 19-02-07, 10:21
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Netblues!

Παράθεση:
Τελος παντων.. Τι φιλτρο εχεις ακριβως?
Το φίλτρο ήταν στο ενυδρείο (aquatlantis), εσωτερικό, με 3 χώρους (αντλία, υλικά, θερμαντικό) και το υπάρχον μπλέ σφουγγάρι είναι περίπου 10χ10χ10cm

Παράθεση:
Πρωτα βαζουμε τα υλικα στο φιλτρο και μετα στρωνουμε, οχι αναποδα.
Φυσικά, αλλά όταν κατάλαβα ότι σκέτο το σφουγγάρι ίσως δεν αρκεί, παράγγειλα υαλοβάμβακα και siporax.

Παράθεση:
Ανεβασε τη θερμοκρασια στους 25
Τη θερμοκρασία την έβαλα 22-23 γιατί διαβάζω ότι τα πλάτυ θέλουν 18–25 °C. Δεν καταλαβαίνω γιατί να τη βάλω στο πάνω όριο, εφόσον θα επιδυνώσει λίγο και τη σχέση ΝΗ3/ΝΗ4. Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν έχω καταλάβει?

Παράθεση:
Η αερανλια δεν χρειαζεται. Ουτε το τεστ οξυγονου. απλη αναταραξη επιφανειας ειναι αρκετη
Εδώ έχω και 1 επιπλέον ερώτηση... αν κρατάω το καπάκι κλειστό, απο πού θα έρθει οξυγόνο να αναπληρώσει τις καταναλώσεις? Εσείς τι κάνετε με τα καπάκια σας? για την ώρα το αφήνω κλειστό την ημέρα και το ανοίγω το βράδυ που τα φυτά δεν παράγουν.

Παράθεση:
Το φως δεν φτανει για τα φυτα
Στο υπάρχον καπάκι ίσως χωράει 2η λάμπα-πατέντα, αν το έχει κάνει κανείς ας μου πεί πως. Πάντως τα υπάρχοντα φυτά μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα!

Παράθεση:
Το Ectopur ΔΕΝ ειναι ΑΛΑΤΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ, αλλα αντιπαρασιτικο
Το Ectopur δεν λέει ότι είναι αντιπαρασιτικό, εξάλου είναι 95.6% αλάτι (NaCl) και έχει και sodium perborate 2.7% και sodium borate 1.7%. Το πήρα προχείρως γιατί δεν βρήκα αλάτι χωρίς προσμίξεις.

Παράθεση:
ριχνεις? Γιατι?
όχι δεν έριξα melafix.

Παράθεση:
Γενικα, με στρωμενο υλικο απο αλλο ενυδρειο το ενυδρειο στρωνει αμεσως.
Ποιός είναι ο ποιό απλός τρόπος να βρώ υλικό? Διαβάζω ότι υπάρχει και σύλλογος, οπότε θα περάσω το σάββατο (πού, πώς, πότε?). Θα βρώ εκεί?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01640 seconds with 11 queries