Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 08-02-07, 21:04
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Ας τα παρουμε απο την αρχη ενα ενα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KwstasV Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φωτισμός μου για τα 180 λίτρα του ενυδρείου είναι 0.333 w/l, πράγμα (που αν έχω καταλάβει καλά) τρώγεται.
Σύντομα όμως (αύριο - μεθαύριο) θα προσθέσω και άλλα φυτά, ποιο ταχείας ανάπτυξης (προσανατολίζομαι σε είδη όπως κερατόφυλο και java moss και βλέπουμε). Οπότε προβλέπω ότι θα μου πείτε να προσθέσω λάμπα (-ες).
Το ερώτημα είναι λοιπόν, τι λάμπα (-ες) να προσθέσω και που να τις στερεώσω; Πάνω στις παλιές με πιάστρες γίνεται; Ή μήπως πάνω στο μεσαίο στήριγμα του ενυδρείου και κάπως στα πλάγια δεξιά αριστερά;
...
Το 0,3 w/l μπορει να ειναι μικρο, ειναι ομως ενα ικανοποιητικο για καποια φυτα νουμερο. Αν θελεις δηλαδη να βαλεις μονο java και ceratophyllum, δεν ειναι αναγκαιο να προσθεσεις αλλη λαμπα. Φυσικα ο εξτρα φωτισμος θα εδινε αλλη αναπτυξη και εμφανιση στα παραπανω φυτα... Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αντικαταστησεις τη μια απο τις δυο λαμπες με μια ροζ (π.χ gro lux)...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγάλε αυτό το ξύλο διότι είναι πολύ μεγάλο για το ενυδρείο σου και το κάνει να φαίνεται μικρό! Αντικατέστησε το με μικρότερο/α(ρίζες) στο/α οποίο/α και θα δέσεις τις ανούμπιες.
Εδω θα διαφωνισω. Μπορεις να κανεις πολυ ωραια πραγματα με αυτο το ξυλο. Ας πουμε μπορεις να το γυρισεις 180 μοιρες, να βγαλεις τη ανουμπια και να ντυσεις την υπολοιπη ριζα με moss...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Θάνο εγώ έχω 2 λάμπες τώρα των 30watt η κάθε μια με 2 juwel ανακλαστήρες. Η μια είναι λευκού φωτός και η άλλη είναι ροζ-μοβ. Το ενυδρείο είναι 180lt, υπολόγιζε 160 καθαρά και θα το κάνω full φυτεμένο(από CO2 είμαι ok).Λες να προσθέσω κι άλλη λάμπα από τώρα?
Οπως ειπαμε και πιο πανω αυτο εξαρταται απο το τι φυτα θες να εχεις. Αλλα επειδη ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε και στη συνεχεια θελαμε ολο και πιο πολυ φως, καν' το απο τωρα. Θα πρεπει ομως η αλλαγη να γινει σταδιακα και αφου πρωτα εξασφαλιστει η παροχη co2...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μου λές γίνεται να αντικαταστήσω τις λάμπες μου που είναι 30watt η κάθε μια με ίδιου τύπου λάμπες(t8/ηλιακούφωτός&φωτοσύνθεσης) αλλα με περισσότερα watt αυτή τη φορά?(π.χ. 60watt η κάθε μια ή και παραπάνω) Χωρίς εννοείτε να χρειαστεί να αλλάξω και τις υποδοχές τους, μιλάω για πανομοιότυπες σε σχήμα λάμπες αλλά περισσότερων watt...?
Οχι. Οι λαμπες φθοριου παραγονται με αναλογια μηκους-watt. (60cm-18w,80cm-25watt κλπ.) Ο μονος τροπος να πετυχεις περισσοτερα watt σε λιγοτερο μηκος ειναι οι τ5...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01621 seconds with 11 queries