Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 08-02-07, 17:46
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Hello Κωστάρα και καλωσήρθες!!! Dont worry δεν είσαι καθόλου off topic...
Λοιπόν, οι δικές μου απόψεις για το ενυδρείο σου:
  • Αντικατέστησε την αφίσα με μια μαύρη ή έστω σκουρόχρωμη μονόχρωμη(χωρίς σχέδια) αφίσα.
  • Βγάλε αυτό το ξύλο διότι είναι πολύ μεγάλο για το ενυδρείο σου και το κάνει να φαίνεται μικρό! Αντικατέστησε το με μικρότερο/α(ρίζες) στο/α οποίο/α και θα δέσεις τις ανούμπιες.
  • Αντικατέστησε το ψεύτικο βραχάκι με αληθινές πέτρες, αλλά όχι πολύ μεγάλες για να μην έχουν το ίδιο αποτέλεσμα με τον κορμό. Οι πέτρες να πλησιάζουν το χρώμα της λάβας(μπορείς να βάλεις και κομμάτια λάβας τα οποία δείχνουν φανταστικά με δεμένες ανούμπιες πάνω!).
  • Εμπλούτησέ το με περισσότερα φυτά(θα χρειαστείς CO2 και καλύτερο φωτισμό).
  • Όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη για το πως θα μπορούσες να βελτιώσεις το ενυδρείο σου και τίποτα παραπάνω.
Παράθεση:
που να τις στερεώσω; Πάνω στις παλιές με πιάστρες γίνεται;
ΝΑΙ, γίνεται... Θα κολλήσεις μεταξύ τους δύο πιαστράκια για λάμπες φθορισμού τα οποία θα κοιτάνε προς την αντίθετη κατεύθυνση(αν και νομίζω πως υπάρχουν έτοιμα στην αγορά γι'αυτό το λόγο)! Το ένα άκρο τους θα ποιάσει πάνω στην υπάρχουσα λάμπα και το άλλο στη καινούρια...
Κατα τη γνώμη μου πάρε άλλη μια λάμπα t8 στα ίδια watt και προσθέτεις κι άλλη αν σιγά σιγά δεις πως τη χρειάζεσαι! Τώρα για τον τύπο της καινούριας λάμπας καλύτερα να μιλήσουν πιο εμπειρικά στόματα εδώ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Γινεται, αλλα με διαφορετικα αποτελεσματα... Οι ροζ-μωβ-φωτοσυνθεσης λαμπες (π.χ. grolux) ειναι κατασκευασμενες ετσι ωστε να ενθαρρυνουν τη φωτοσυνθεση των φυτων οποτε τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλυτερα. Ειδικα σε ενυδρεια που εχουν χαμηλο φωτισμο (κατω απο 0.6 w/l) εχει σημασια αυτο. Τωρα, συνηθως ως βασικες σε ενα φυτεμενο εχουμε τις ροζ και για να σπασει το χρωμα αλλα και για να δωσουμε ενα πιο ολοκληρωμενο φασμα στα φυτα, χρησιμοποιουμε και daylight η ας πουμε freshwater (arcadia) που βγαζουν πιο λευκο φως...
Θάνο εγώ έχω 2 λάμπες τώρα των 30watt η κάθε μια με 2 juwel ανακλαστήρες. Η μια είναι λευκού φωτός και η άλλη είναι ροζ-μοβ. Το ενυδρείο είναι 180lt, υπολόγιζε 160 καθαρά και θα το κάνω full φυτεμένο(από CO2 είμαι ok). Λες να προσθέσω κι άλλη λάμπα από τώρα? Δε μου λές γίνεται να αντικαταστήσω τις λάμπες μου που είναι 30watt η κάθε μια με ίδιου τύπου λάμπες(t8/ηλιακούφωτός&φωτοσύνθεσης) αλλα με περισσότερα watt αυτή τη φορά?(π.χ. 60watt η κάθε μια ή και παραπάνω) Χωρίς εννοείτε να χρειαστεί να αλλάξω και τις υποδοχές τους, μιλάω για πανομοιότυπες σε σχήμα λάμπες αλλά περισσότερων watt...?

Ας μου πει τη γνώμη του και όποιος άλλος θέλει πάνω σ'αυτό το θέμα...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 08-02-07 στις 18:07
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01795 seconds with 11 queries