Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-02-07, 16:46
akisk Ο χρήστης akisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Γέννα Apistogramma agassizii - Συμβουλές

Ιστορία:
Εδώ και μια βδομάδα το θηλυκό από το ζεύγος των Apistogramma agassizii που έχω άρχισε να προστατεύει την περιοχή πίσω από μια ρίζα. Έπαιρνε το κλασικό κίτρινο χρώμα και δεν άφηνε κανέναν να πλησιάσει. Ο αρσενικός παρότι παλαιότερα της έκανε τα κόλπα του δεν φαινόταν να την κυνηγάει πια. Το αντίθετο μάλλον γινόταν και πήγαινε εκείνη και του κουνιόταν.
Αυτό συνεχιζόταν όλη τη βδομάδα που πέρασε και έτσι άρχισα να έχω τις αμφιβολίες μου για το αν θα γινόταν κάτι τελικά.
Όμως, όπως αποδείχτηκε χθες, αυτή είχε αποφασίσει να κάνει την πρώτη της γέννα και ο σκληρός άρρεν να ενδώσει . Το αποτέλεσμα χθες εκεί που την παρατηρούσα να εξέρχεται από την (κρυμμένη στα αδιάκριτα μάτια) φωλιά της την ακολουθούσαν 4 –5 τόσο μικροσκοπικά ψαράκια που ίσα ίσα τα παρατήρησα.
Περιττό να πω για τα συναισθήματα που νιώθεις όταν βλέπεις το θαύμα της ζωής και της προσπάθειας για προστασία και φροντίδα που κάνει το ζεύγος, ώστε να μεγαλώσει τα μικρά του (σαν σχετικά πρόσφατος πατέρας έχω έναν συναισθηματισμό για το θέμα).
Βέβαια ακόμη και τώρα που γράφω δεν ξέρω αν ζουν ή όχι τα μικρά αλλά πιστεύω ότι κάποια θα τα έχουν καταφέρει.
Για αυτά λοιπόν αγαπητοί συνχομπίστες τι κάνουμε; Έχω διαβάσει ότι καλό είναι τα μικρά να μείνουν με τους γονείς τις πρώτες βδομάδες. Αρτέμια μετά την πρώτη βδομάδα; Να τα χωρίσω ή να τα αφήσω μαζί και βλέπουμε;

Περιληπτικά είναι σε ενυδρείο 230lt με αρκετά φυτά, ρίζες και λίγες πέτρες.
Φίλτρανση πολύ καλή, ph 7,2 – Gh 7 – Kh 4 (TDS 185).

Συγκάτοικοι: 3 SAE, 4 corry panda & βέβαια το ευτυχές ζεύγος.

Κάθε πληροφορία ή βοήθεια καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ (και sorryγια το μεγάλο ποστ).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02958 seconds with 11 queries