Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 01-02-07, 11:12
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.793
Προεπιλογή

Πριν κολλήσεις τον φελλό,πέρασε τα σωληνάκια από πίσω για να περνάει το νερό και να βρέχει τον φελλό...
Ναι,μπορείς να την φυτέψεις και στο φελλό και θα ήταν καλύτερα να φυτευτεί εκεί μια και δεν πρέπει να έχει χώμα...Είναι επίφυτο και σαπίζει στο χώμα.Αλλά μια και όπως είπες είναι μεγάλο φυτό και δεν ξέρω αν θα σε πέρνει στο ύψος να το φυτέψεις στον φελλό,φύτεψέ το όπου χωράει...
Η προετοιμασία πoυ θέλει είναι η εξής:βγάζεις γλάστρα και με το χέρι ή με κάποιο ξυλάκι βγάζεις όλο το χώμα...να μην μείνει καθόλου...Και να τραυματιστεί καμμιά ρίζα και να κοπούν μερικές δεν έγινβε και τίποτα...Δεν πρόκειτε να ενοχληθεί το φυτό μια και θα μπεί σε υγρό μέρος και θα έχει άφθονο νερό...Άσε που οι ρίζες της είναι κυρίως στηρικτικές και πέρνει ελάχιστα θρεπτικά στοιχεία και νερό το φυτό από αυτές...Αν έχεις υπομονή όπως εγώ,θα βγάλεις όλο το χώμα χωρίς να ενοχλήσεις τις ρίζες...Έχε και ένα ψεκαστήρι για να τις βρέχεις και να μην στεγνώνουν πολύ κατα τη διάρκεια της διαδικασίας...Είναι χρονοβόρα μεν αλλά πρέπει να γίνει...
Μετά πλένεις το φυτό και τις ρίζες και το δένεις με σύρμα ανοξείδωτο ή αλουμινένιο(απαραιτήτος ΟΧΙ μπρουτζινο,την κάει όπου ακουμπάει χαλκός) ή σκοινί.Θα της πάρει κανα μήνα για να σταθεί από μόνη της...Αν η βάση της(το ακριανό μέρος,πιο κάτω και από τις ρίζες)είναι γυμνή από ρίζες και αρκετά μεγάλη,μπορείς και να τρυπήσεις το μέρος που θες να τη βάλεις και να την σφηνώσεις εκεί για να στέκεται χωρίς άλλο στήριγμα...Τις ρίζες της,τις τυλύγεις με spagnum moss ή αν έχεις ζωντανά βρύα για να τις κρατάνε υγρές και να μην φαίνονται...
Αν θέλεις να βάλεις κισσό,μπορείς να βάλεις Cissus amazonica...Βρίσκεις νομίζω σχετικά εύκολα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01685 seconds with 10 queries