Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-01-07, 04:36
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Σαλιγκαρoπόλεμος round 1

Μετά την εισαγωγή κερατόφυλλου στο ενυδρείο , αφού το καθάρισα σχολαστικά με χλιαρό νεράκι ( χλωρίνη δεν έβαλα γιατί διάβασα ότι είναι ευαίσθητο τρομάρα μου ) , αφού βεβαιώθηκα ότι δεν υπήρχε σαλιγκάρι πάνω του , το έριξα στο ενυδρείο . 3-4 εβδομάδες μετά (δλδ τώρα) στο ενυδρείο σουλατσάρουν αρκετά σαλιγκάρια (τα αβγά δεν τα υπολόγισα #$@).

Διάβασα πάαααρα πολλά για τα σαλιγκάρια , και για τα + και για τα - και αποφάσισα ότι πρέπει να πάρουν πόδι ... ( σημαντικό ρόλο έπαιξε και η γνώμη της γυναίκας μου που μόλις τα είδε ακούστηκε το χαρακτηριστικό "ιιιιιιιιιιιιιιιιχχχχχχχχχχχχ" ) .

Εδώ ξεκινάει το πανηγύρι , απ ότι διάβασα δεν είναι και το ποιο εύκολο πράγμα στον κόσμο . Και οι τρόποι δεν είναι 100% αποτελεσματικοί εκτός αν ρίξεις κάποιο φάρμακο το οποίο έχει άγνωστες συνέπειες για τα ψάρια και τα φυτά ...

Το συμπέρασμα ήταν ότι ,
  • να βρώ χρόνο να κυνηγάω ένα ένα τα σαλιγκάρια κάθε μέρα δεν το βλέπω άρα στο επόμενο ...
  • να βάζω τις παγίδες τις κλασικές με τα πιατάκια ανάποδα κτλ δεν μου άρεσε γιατί απλά τα μειώνω , άρα τζίφος πάλι ...
  • να βάλω κάποιο ψάρι να τα ξεπαστρέψει δύσκολο γιατί το ενυδρείο είναι 60lt και φιλοξενεί γκαπάκια ....
  • να ρίξω χημικά είπαμε είναι επικίνδυνο για τα ψαράκια μου και τα φυτά ...
άρα ????

Στο pet shop μου είπε για αμμωνία ... έχετε ακούσει κάτι τέτοιο ; Αφαιρείς τα ψάρια λέει , ρίχνεις αρκετή ποσότητα αμμωνίας και τα σαλιγκάρια πάνε να βρουν το δημιουργό τους ...

Έχει ακούσει / δοκιμάσει κανένας κάτι τέτοιο ; Η αμμωνία θα καταστρέψει και τα φυτά (το φυτό βασικά γιατί μόνο κερατόφυλλο έχω) ; Και το ποιο σημαντικό ... μήπως τα σαλιγκάρια κάνουν απόπειρα να σωθούν από την αμμωνία μέσα στο ενυδρείο και βγούνε βόλτα στο σπίτι ; (τότε θα πρέπει να φύγω και εγώ μαζί με τα σαλιγκάρια )

Πλιζ χέλπ μι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01606 seconds with 11 queries