Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-01-07, 14:09
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή Αλγη vs Φυτα

Καλημερα σε ολους! Θα ηθελα μοιραστω μαζι σας καποιους προβληματισμους που εχω τις τελευταιες μερες σχετικα με την αλγη και τον ανταγωνισμο της με τα φυτα. Πριν λιγο καιρο εκανε την εμφανιση της στο ενυδρειο μου. Κανω μετρησεις NO3 και το αποτελεσμα που περνω ειναι 0! Ωραια, σκεφτομαι, αυτο ειναι το προβλημα: δεν υπαρχουν νιτρικα αρα τα φυτα δεν μποπουν να απορροφησουν τα φωσφορικα και δημιουργειται αλγη. Μετα απο λιγες μερες και αφου εβγαλα το κερατοφυλλο που επεπλαιε καταβροχθιζοντας τα πολυτιμα πλεον για μενα νιτρικα και προσθεσα nitrogen, κανω μετρηση φωσφορικων και τι να δω? 0 και αυτα! Ριχνω μεσα φωσφορο κλπ. Για να μην τα πολυλογω 1 μηνα μετα και αφου εφερα τα νιτρικα και τα φωσφωρικα στα μετρα τους (10-15 ΝΟ3 και 1mg/l ΡΟ4) δεν βλεπω αποτελεσματα. Να προσθεσω οτι ολον αυτο τον καιρο συνεχιζα να ριχνω -αν και μειωμενες- δοσεις flourish και potassium. Και σα να μην εφτανε το προβλημα με την αλγη παρατηρω τις τελευταιες μερες ελειψη σιδηρου και αναρωτιεμαι μηπως ειναι τωρα αυτος ο ανασταλτικος παραγοντας που εμποδιζει τα φυτα μου να απορροφησουν τα συστατικα και αφηνουν χωρο για την αλγη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanosatha : 07-01-07 στις 15:02
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01430 seconds with 11 queries