Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 04-01-07, 17:44
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Να πω κι εγώ τα του "καπακίου" και τα περί αλλαγής νερού , που ισχύουν στη δική μου τουλάχιστο περίπτωση.
Το ενυδρείο είναι 300 λίτρα (1.20χ50χ60)και φιλοξενεί σκαλάρια και μελανοταινίες.
Μετά από μπουκάλια, κουβάδες κλπ, ο τρόπος αλλαγής νερού που κατέλληξα ότι με βολεύει και μου γλυτώνει πολύ χρόνο και κόπο, μοιάζει με του PascM. Λάστιχο ποτίσματος μέχρι το κοντινό WC.
Στο άδειασμα, η μία άκρη είναι στη λεκάνη και η άλλη στο ενυδρείο. Οταν θέλω να χρησιμοποιήσω και σκούπα βυθού, απλώς την προσαρμόζω στην μία άκρη, και ενώ αδειάζει, δουλεύω εγώ με τη "σκούπα".
Στο γέμισμα, προσαρμόζω την εκτός ενυδρείου άκρη στη βρύση που είναι ακριβώς δίπλα, και ...voila !!!! Βολικότατο.
Χρησιμοποιώ νερό μισό-μισό περίπου (βρύση-θερμοσίφωνο) ώστε να μην έχω μεγάλη αλλαγή θερμοκρασίας. Αντιχλώριο βάζω την ώρα που γεμίζει το ενυδρείο.

Τώρα, για το καπάκι, αυτό που είναι στη φωτογραφία με βολεύει πολύ περισσότερο από το προηγούμενο ενυδρειο που το έβγαζα ολόκληρο, έστω κι αν ήταν πλαστικό και ελαφρύ.
Είναι χωρισμένο στα τρία, και κάθε κομμάτι ανοίγει σαν το καπώ του αυτοκινήτου. Στερεώνεται ανοιχτό με ένα σιδεράκι.
Ειναι γυάλινο με μελαμίνη (αν το λέω σωστά) από πάνω. Το μόνο μείον που βλέπω στο γυάλινο, ειναι ότι δεν μπορώ να το τρυπήσω αν κάποια στιγμή θέλω.
Τα ανεμιστηράκια τα έχω "κρεμάσει" με πατεντούλα (εύκολη) και τα έξτρα φώτα που θέλησα να βάλω, μπήκαν ακουμπιστά στις πλαινές κόντρες με στεγανά ακροφύσια.

Τώρα βέβαια, αυτό:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καπακι απο τζαμι.... ΕΥΘΡΑΥΣΤΟ και διαπερατο απο το φως=> απωλειες απο το φωτισμο....
σωστότατο είναι, απλά προσέχω λιγάκι παραπάνω, και αν δε χρειάζεται να το βγάζεις εντελώς είναι δύσκολο να έχεις ατυχήματα. Οσο για τις απώλειες φωτισμού, μου το έχει λύσει το πρόβλημα η μελαμίνη.


Αυτά.....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00003.JPG
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  73,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kapaki brosta.JPG
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  61,7 KB  
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 04-01-07 στις 17:50
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01666 seconds with 12 queries