Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 28-12-06, 21:12
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Γεια και πάλι και χρόνια πολλά , συνεχίζω αυτό το thread για να μην γεμίζω τον τόπο με τις "έξυπνες" ερωτήσεις μου ...

Καταρχήν το καλό είναι ότι είχαμε γεννητούρια ... το κακό είναι ότι ήμουν στη δουλειά όταν έγινε και ... δεν έμεινε κανένα ... το δε χειρότερο είναι ότι η γυναίκα μου ήταν μάρτυρας στο τσιμπούσι που έκαναν τα γκαπάκια με τα μικρά και είχα πάμπολλα με τηλεφωνήματα του στυλ " ωχ θα το πιάσει , τώρα κρύφτηκε , δεν μπορώ να το πιάσω με την απόχη ( !!!! ) , ουααααα το έφαγε
το μικρούλι " και πάει λέγοντας ...πολύ στεναχώρια με τα ψαράκια ...

Το θέμα τώρα είναι ότι μία γκαπίνα ακόμη είναι φουσκωμένη και πάει προς τη γέννα ... και επειδή η παραπάνω κατάσταση δεν έλεγε ( τα νεύρα μου τσατάλια ) πήγα και αγόρασα ένα μικρό 20άρι ενυδρειάκι με φίλτρο / φώς και θερμοστάτη για να τελειώνει η υπόθεση εκεί

Ερωτήσεις ...

1 ) Στρώσιμο στο μικρό γίνεται να κάνω με "μπόλιασμα" απ το μεγάλο ; Να ρίξω πχ ~15 λτ από το μεγάλο + 5 βρύσης με αντιχλώριο κτλ , ίδια θερμοκρασία , ίδια ποσότητα αλατιού ( 0,1 %) και να ξεπλύνω το σφουγγάρι απ το στρωμένο φίλτρο μέσα στο μικρό ενυδρείο ; ή ακόμα καλύτερα να το ξεπλύνω κατευθείαν μέσα στο άστρωτο φίλτρο ; Θεωρείται στρωμένο έτσι ;

2) Αν η παραπάνω απάντηση είναι ναι πότε να μετακινήσω την εγκυο στο 20άρι ; Η δεν υπάρχει συνταγή ; Όταν παραφουσκώσει και τετραγωνίσει να την πάω (20λτ είναι αυτά ... δεν αντέχει μια χαρά 3-4 μέρες

3) Διάβασα ότι δεν θέλει καν χαλίκι ... κανένα πλαστικό φυτάκι να βάλω ; Ρώτησα για κερατόφυλλο που διάβασα ότι τους αρέσει αλλά δεν βρήκα ...

Αυτά τα ... ολίγα ...

Σόρρυ για το μεγάλο Post αλλά οι απορίες μου είναι περισσότερες και απ τα χαλίκια στο μεγάλο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01768 seconds with 11 queries