Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 18-12-06, 22:56
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-Άλιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μενα για άλλη μια φορά.

Παρατηρόντας τις φωτογραφίες που υπάρχουν πιο πάνω και σκεφτόμενος εναν τυπικό ελληνικό βυθό δεν θυμάμαι και δεν είδα πουθενά σχεδον την ύπαρξη άμμου.
Μήπως (δική μου ταπινή άποψη) η χρήση άμμου σε ένα ενυδρείο μεσογειακό δεν το κάνει και τόσο μεσογειακό, αλλά ένα ενυδρείο σαν τα τροπικά με μεσογειακό πληθυσμό;
Ξέρω πως το aquascape ενός ενυδρείου αποτελεί καθαρά γούστο του καθενός.

Άσχετο
Εδώ και μέρες έχω σκεφτεί μια πατέντα για τη συλλογή άγριων θαλλάσιων οργανισμών.Έχω παρατηρήσει στη μονάδα μου πως τα συνθετικά σκοινιά (κοινά πλαστικά σχοινία πολλαπλών πλεξεων) που χρησιμοποιούμε για διάφορες δουλίες, όταν παραμενουν στη θάλασσα για αρκετό καιρο,γεμίζουν απο διάφορους θαλάσσιους οργανισμούς όπως ανεμώνες,κοπίποδα και άλλα που δεν γνωρίζω.Μέχρι και κοράλια προσκολούνται.Σήμερα παρατήρισα ότι σε διάστημα ενός μηνός και σε βάθος μικρότερο των 3 μέτρων κάποια σχοινιά που είχαν ξεχαστεί μέσα στη θάλασσα ήταν γεμάτα.
Πατέντα:Σε ένα κλουβί (ιχθυοκαλλιέργειας)κρεμάμε 2 με 3 σχοινιά 2-3 μέτρων.Περιμένουμε για κανα μήνα (αφού τόσο καιρό περιμέναμε ένας μήνας ισον κανένας) και στη συνέχεια σε έναν κουβά με νερό και αεραντλία μπαταρίας μεταφέρουμε τον πληθυσμό μας στο ενυδρείο.Χωρίς βουτιές στα 25 και 30 μέτρα και κυριώτερα χωρίς μετακινήσεις βιοτόπου από την φύση (σημείωση για τους καλούς αυτοδύτες).

Γιάννη αν ενδιαφέρεσαι για την παραπάνω πρόταση, ευχαρίστως να δοκιμάσω.Αλλά αποτελεί καθαρά παρατήριση.Η δοκιμή θα μας πήσει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01611 seconds with 10 queries