Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 06-12-06, 20:10
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω κι εγώ σε γενικές γραμμές με όσα λέτε.
Το βάλε-βγάλε-μετακίνησε ευτυχώς δεν τελειώνει ποτέ απλά περιορίζεται με τον καιρό Juan.
Οι τρόποι που μπορεί κάποιος να βρει την ισορροπία είναι πάρα πολλοί αλλά ο προτεινόμενος είναι να ξεκινήσουμε με τα ευκολότερα φυτά από την λίστα μας αλλά σε μεγαλύτερη έκταση και εφόσον αυτά ανάπτύσσονται με ικανοποιητικούς ρυθμούς να δίνουμε σταδιακά χώρο και στα πιό δύσκολα. Υπ'όψιν ότι ο λόγος για να χαρακτηριστεί ένα φυτό ως δύσκολο δεν είναι πάντα ο ίδιος. Κάποιο φυτό μπορεί να θέλει πόλυ φως , άλλο να θέλει πολύ χαμηλή σκληρότητα, άλλο να έχει ειδικές απαιτήσεις σε λίπανση και όλοι οι συνδιασμοί των παραπάνω.
Να το ξαναπώ κι εγώ ότι το μυστικό της επιτυχίας είναι φως και co2 να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις των φυτών της λίστας μας.Και φυσικά η εμπειρία που θέλει τον καιρό της .
Η γνώση των κανόνων στο aquascape βοηθάει αλλά κι εμένα δεν μ'αρέσει να είμαι με τον χάρακα στο χέρι , προτιμώ ενά πιο ελεύθερο και ανοιχτό σε αλλάγες ξεκίνημα ενώ θα με άγχωνε να προσπαθώ να είμαι μέσα σ'ένα αρχικό ''καλούπι'' .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01352 seconds with 11 queries