Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 06-12-06, 11:01
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να μην σας χαλάσω τον εντυπωσιασμο, αλλά εμενα δεν με εντυπωσιάζει καθόλου αυτο το ενυδρείο.
Ισως να με εντυπωσιάσει καθε κοράλλι ή αλλο ασπονδυλο που εχει μεσα αν το δω μονο του. Αλλά το συνολο μου θυμιζει εκθεματα τακτοποιημενα διπλα διπλα στη σειρα σαν βιτρινα καταστηματος ή συλλογη.
Δεν συζητω για τις ικανοτητες και τις γνωσεις που πρεπει να εχει κανεις για να διατηρει ζωντανα και σε καλη κατασταση ολα αυτα τα εμβια οντα, εκει βγαζω το καπελο σε οσους το καταφερνουν.
Συζητω για το ενυδρειο, που σαν συνολο πρεπει να δειχνει σαν ενα κομματι της φυσης. Τα περισσοτερα reef που εχω δει, μετα τον (οποιο) εντυπωσιασμο που μπορει να σου προξενησει ενα ωραιο κοραλλι ή ενα ωραιο ψάρι, μου μοιάζουν απελπιστικά μεταξυ τους, και δεν μου αρεσουν σαν ενυδρεια. Ειναι συνηθως μια μαζα βραχων με κοράλλια τακτοποιημενα επανω τους.
Ισως γιαυτο δεν με συγκινησαν ποτε...
Μην ανησυχείς Πρόεδρα... με τόσες λάμπες, μάλλον για φυτεμένο ΥΨΗΛΟΤΑΤΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ το πάει ο τύπος... έ ρε πεταμένα λεφτάααααααα! Όσα και αν έδωσε, έχω δεί ΚΛΑΣΗΣ ανώτερα reef...

Τώρα στο αισθητικό μέρος, άλλη η ομορφιά ενός reef και άλλη η ομορφιά ενός "φυτεμένου", αν και προσωπικά με "χαλαρώνει" πολύ περισσότερο το πράσινο των φυτών και η ήπια και ομαδική κίνηση των καρδινάλιων...

Για μένα, το φυτεμένο είναι πιο "απλό" απο άποψη τεχνικού εξοπλισμού μεν, είναι όμως πολύ πιο δύσκολο να το "κουμαντάρεις" αισθητικά και να δημιουργήσεις ένα όσο πιο ΤΕΛΕΙΟ αποτέλεσμα... επίσης θα έλεγα οτι ΚΑΝΕΝΑ φυτεμένο ενυδρείο δεν είναι ίδιο με το άλλο, ενώ σχεδόν όλα τα reef στηρίζονται σε 5-10 απαναλαμβανόμενα μοτίβα... έτσι καταλήγει το φυτεμένο να αποτελεί περσσότερο "έκφραση δημιουργικότητας" και το reef εφαρμογή επιστήμης και τεχνολογίας με πιο "μέτρια" αισθητική κατά την άποψή μου...

Σίγουρα πάντως σε κάποια φάση αξίζει ΟΛΟΙ να "περάσουμε" απο το στάδιο του reef το οποίο αποτελεί έναν εντελώς διαφορετικό και συναρπαστικό κόσμο! (...αρκεί να έχουμε στο μυαλό μας ΠΟΤΕ θα φτιάξουμε το επόμενο ΤΕΛΕΙΟ φυτεμένο! )
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01667 seconds with 11 queries