Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 04-12-06, 13:49
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηρα ενα τεστ για PO4 και αρχισα καθημερινη προσθηκη 0.3 ml fleet στα 125lt
ετσι ωστε να πετυχω τα 0.375mg/lt συμφωνα με τον πινακα που δημοσιευσε ο Strahos.. Το ΝΟ3 ειναι περιπου 10... Εχει δοκιμασει κανεις αυτη την μεθοδο καταπολεμησης αλγης με επιτυχια ? Διαβασα ολα τα σχετικα post και κανεις δεν την αναφερει. Αντιθετα ολοι ελεγαν για μειωση των φωσφορικων και οχι για προσθηκη.
Για την ωρα βαζω καθημερινα :
- 0.3 ml fleet
- 0.2 Flourish
- 2 ml Potassium
- 0.5 ml Σιδηρο
Κανω καλα η θα του αλλαξω τα φωτα ???????
- Ερωτηση : Η Valisnneria Tiger οταν κοβω τις κορυφες που φτανουν στην επιφανεια την επομενη γεμιζουν μαλλια, το ιδιο και η Egeria densa.. Μηπως ειναι λαθος το κοψιμο της κορυφης και πρεπει να το κοβω απο κατω ?
- Αλλη ερωτηση . Οι λαμπες που εχω ειναι δυο Arcadia (μια Tropic και μια Daylight) 18W η καθε μια και μια Juwel Daylight 18W , και μια Τ5 5500Κ 8W που σκεφτομαι να αντικαταστησω με μια Juwel Warmlight 18W που εχω.
Να την βαλω ?
Η φωτοπεριοδος που εχω ειναι 11:30 με 23:30 δηλαδη 12 ωρες.
Υπαρχει κατι εδω που θα επρεπε να αλλαξω.
Σημερα περιμενω και τον ρυθμιστη CO2 και θα βαλω την μπουκαλα με τον controller της SERA. Αυτο θα μου σταθεροποιησει το CO2, πραγμα που απο οτι διαβασα ειναι σημαντικο..

Sorry για το κατεβατο πρωι - πρωι,

Αγγελος
όπα όπα, σιγά με τα φωσφορικά. κάνε μετρήσεις και είπαμε με τσιγγουνιά οι δόσεις. έπρεπε πρώτα να εξασφαλίσεις το co2 και μετά τα φωσφορικά και τα λιπάσματα. τα φυτά σου θέλουν co2 για να αποροφήσουν τα λιπάσματα, αφού είπαμε.
γιατί άρχισες να προσθέτεις? είχες χαμηλή μέτρηση? ποιά ήταν αυτή?

η καταπολέμιση της άλγης γίνεται όταν τα φυτά παίρνουν τα πάνω τους και καταναλώνουν τα στοιχεία με τα οποία τρέφονται και οι άλγες έτσι ώστε να μην μένει κάτι για αυτές. οπότε σύμφωνα με τις συνθήκες του κάθε ενυδρείου η καταπολέμιση είναι διαφορετική κάθε φορά και ανάλογη με αυτές.

μην ρίχνεις άλλα λιπάσματα μέχρι να σταθεροποιήσεις το co2 και μέτρα τα φωσφορικά πολύ συχνά από την στιγμή που θα αρχίσεις να προσθέτεις. αν δεις κάποια στιγμή μαύρη άλγη πάει να πει οτι το παράκανες με τις δόσεις P.

τα μαλιά που λες στα φυτά σου είναι πράσινα υποθέτω έτσι?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01906 seconds with 11 queries