Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 17-11-06, 10:03
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Μπράβο Juan,
ότι θα άνοιγα το θέμα αυτό σήμερα. Αν και δεν θεωρώ ότι έχω μεγάλη εμπειρία σχετικά από το λίγο που έψαξα έκανα τα παρακάτω για να αποφύγω συγκεκριμένο προβλήμα που έχω στην περιοχή μου:

1) Συχνά έργα στο δίκτυο με αποτέλεσμα στην παροχή νερού να έχω μέχρι και χώμα μερικές φορές:

Επειδή το προφίλτρο της Α/Ο που αγοράσαμε (3 στάδια) κρατάει σωματίδια μέχρι 5μ αναμένεται να βουλώσει γρήγορα εάν δεν υπάρχει κάποιο άλλο φίλτρο στο δίκτυο παροχής. Για να το λύσω αυτό εγκατέστησα στην παροχή ένα φτηνό ορειχάλκινο μηχανικό φίλτρο ( 4 € ) που κρατάει σωματίδια μέχρι 100μ. (δεύτερη φωτό) Είναι μηχανικό και θέλει καθάρισμα μια φορά το μήνα. Επιπλέον βρήκα και άλλο ένα αρκετά ακριβότερο μηχανικό (πρώτη φωτό ) και σκέπτομαι να το εγκαταστήσω στην παροχή του σπιτιού.
Είμαι σε αναζήτηση και ενός φίλτρου (με ανταλακτικά )μέχρι 40μ αλλά όταν θα βρώ κάτι αξιόπιστο θα ενημερώσω.

2) Το δεύτερο πρόβλημα είχε να κάνει με την πίεση παροχής που καμιά φορά τα βράδια μου είπαν ότι ξεπερνάει τα 6 bar. Για να είμαι σίγουρος έβαλα ένα Τ (ταυ) στην είσοδο της Α/Ο και σύνδεσα ένα φτηνό μανόμετρο ( 4 € ). Όταν ανοίγω την βρύση βλέπω στο μανόμετρο την πίεση. Εάν είναι μεγαλήτερη από το άνω όριο της Α/Ο ( 5,9 bar )αναβάλω την περισυλογή νερού για αργότερα.
Επειδή το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο δεν χρειάστηκε να εγκαταστήσω μειωτή πίεσης στο δίκτυο που είναι και σχετικά ακριβός (περίπου 25 € )

3) Για την ρύθμιση της Α/Ο (το βανάκι στην έξοδο) θα με βοηθούσε εαν κάποιος φίλος με TDS μπορούσε να το δανίσει ή να περάσει από το σπίτι. (κερνάω καφέ και μπισκοτάκια ... φυσικά .... )

Αυτά από μένα σε σχέση με την εγκατάσταση της Α/Ο που αγοράστηκε με την μαζική παραγγελία.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  41_1.jpg
Εμφανίσεις:  218
Μέγεθος:  9,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  43_1.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  7,4 KB  
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02532 seconds with 12 queries