Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 15-11-06, 11:47
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis
Στον πινακα χρωματων ειχε στο συγκεκριμένο χρώμα δυο ενδείξεις τις οποίες παρέθεσα.Εγώ ο ίδιος μπερδεύτηκα απο αυτη τη διπλη ένδειξη.
Παντως στο βιβλιο της sera ελεγε οτι βρίσκομαι στο ανωτατο φυσιολογικο επιπεδο με βαση το ΝΟ2. Εσύ προτίνεις μερική αλλαγή νερου για να το λύσω;

Και μιας και τις ανέφερα τις αλλαγές. Πείτε μου, τι αλλαγές να κάνω τελικά και πότε να καθαρίζω το φιλτρο, γιατι αυτα που διαβάζω εδώ απο αυτά που εχω ακούσει σε μαγαζιά απέχουν πολυ
Νομίζω πως η απάντηση είναι εδώ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Με τα παραπάνω βήματα, μόνο σωστό στρώσιμο δεν έκανες. Το ότι το φίλτρο πήρε το χαρακτηριστικό χρώμα δε σημαίνει ότι έχει αποκτήσει τα απαραίτητα βακτηρίδια. Πιο συγκεκριμένα, απλά σημαίνει ότι έχει μαζέψει βρώμα... τίποτε άλλο. Δυστυχώς δε σου τα είπε καλά ο καταστηματάρχης.
Στρώσιμο από άλλο ενυδρείο (μπόλιασμα) γίνεται μόνο χρησιμοποιώντας ένα μέρος των φίλτρων που έχει το στρωμένο ενυδρείο και προσθήκη ψαριών εντός 24ωρου... όχι μετά από δύο εβδομάδες!
Αφού έχουν περάσει 3 εβδομάδες που έχεις ψάρια (βοήθησε που κάνεις αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα), λογικά το φίλτρο σου είτε θα έχει στρώσει, είτε θα είναι στα τελειώματα.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02277 seconds with 11 queries