Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 13-11-06, 08:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous
Το test δεν εχει ληξει σιγουρα. Ληγει το 2008. Με το ιδιο τεστ μετρησα απιονισμενο και μου εδωσε 7.0. Ειχα σκοπο αυτη την εβδομαδα να αλλαξω νερο και να αρχισω να βαζω κανενα ψαρακι. Ελεγα να βαλω για αρχη δυο τρεις κλοουν (μαζι με τα αλλα εχουν εμφανιστει και κατι σαλιγκαρακια) αλλα με τετοιο pH δεν νομιζω να επιζησουν. Τι προτεινεται να κανω ? Να βαλω απιονισμενο ? Και ποσο να βαλω ? Σε καποιο μαγαζι μου προτειναν Buffer. Ειναι καλη ιδεα ? Θα δημιουργησει προβλημα στα φυτα ? Εχω σκοπο να φυγω απο το DYI CO2 και να παω σε μπουκαλα με controller. Μπορει το CO2 να ριξει τοσο το pH ή ειναι πολυ 1,4 μοναδες ?
Sorry για τον καταιγισμο ερωτησεων....
Τα σαλιγκαρια δεν ειναι προβλημα που να μας επιβαλει καποιο ειδος ψαριου...
Αν σκεφτεσαι να πειραξεις το νερο της βρυσης ([προς το μαλακοτερο), τοτε θα πας σε συσκευη αντιστροφης οσμωσης.. ολα τα υπολοιπα ειναι μη πρακτικά.
Και αν θες πολλά φυτά, τοτε θα πας σε φυαλη με ph controller. Κατα ποσον μπορει να ριξει το Ph σου κατα 1,4 μοναδες εξαρταται απο το KH του νερου..
Αν ειναι κοντα στο 3 μπορει σχετικα ευκολα, για παραπανω θελει συζητηση.
Η μετρηση του απιονισμενου δεν εχει κανενα νοημα.
Το απιονισμενο νερο λογω πολυ χαμηλης ιοντικης ισχυος μπορει να παρει διαφορες τιμες ph.
Οσο για το εμφυαλωμενο, και παλι η ακριβεια στη τιμη του ph που γραφει ειναι πολυ σχετική

Αλλα δεν παμε αναποδα.. Πες μας τι ΘΕΛΕΙΣ να βαλεις μεσα στο ενυδρειο..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02305 seconds with 10 queries