Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 09-11-06, 11:47
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες απαντήσεις όλων σας.

Σήμερα κιόλας θα πάω να αγοράσω τεστ για το νερό θα κάνω μια μερική αλλαγή και θα κάνω μετρήσεις που θα επισυνάψω(απλά πείτε μου τεστ για τι ακριβώς να ζητήσω και πόσο περίπου θα στοιχίσουν). Σε ότι αφορά το στρώσιμο που με ρωτάς έγινε ως εξής. Είχα διαβάσει αναλυτικά το στρώσιμο με αμμωνία, με τροφές και με ψάρια. Το στρώσιμο με ψάρια μου φαινόταν πολύ άγριο για να το κάνω ενώ τα άλλα δύο με μπέρδευαν. Έτσι όταν διάβασα ότι είναι δυνατόν να στρωθούν ενυδρεία με υλικά από ήδη στρωμένα ενυδρεία, το συζήτησα με τον άνθρωπο στο pet shop, ο οποίος μου έδωσε ένα φακελάκι με σκόνη βακτηρίων που διέλυσα σε νερό και έχυσα μέσα στο σφουγγαράκι του φίλτρου μου. Εννοείται ότι είχα ήδη χρησιμοποιήσει το αντιχλώριο aqua safe και απέφυγα χρησιμοποιώ από την αρχή κάνοντας αλλαγές το easy balance ώστε να διατηρούνται οι χημικές τιμές του νερού όσο το δυνατόν σταθερότερες. Παράλληλα φύτεψα και λίπανα στις ρίζες και στα φύλλα για δύο εβδομάδες χωρίς κανένα άλλο οργανισμό και με τη λάμπα στις 10 ώρες και τη θερμοκρασία στους 26. Όταν πλέον είδα ότι το φίλτρο είχε πάρει το χαρακτηριστικό χρώμα που δείχνει ότι έχουν εγκατασταθεί σε αυτό βακτήρια αποφάσισα να βάλω και τα κογκολεζάκια ώστε να τελειοποιηθεί το στρώσιμο. Τώρα λοιπόν έχουν περάσει 3 εβδομάδες από τη στιγμή που έστησα το ενυδρείο. Και κάνω μια αλλαγή 20% κάθε βδομάδα. Σε ότι αφορά το υπόστρωμα από την αρχή που με βοήθησε ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού στο στήσιμο, του είχα ζητήσει ειδικό υπόστρωμα που να σηκώνει φυσικά φυτά. Αναγνωρίζω ότι το μέγεθος των χαλικιών δεν ξεπερνά τα 3-4 mm. Τελειώνοντας θα ήθελα να ξέρω αν είναι δυνατή η παρουσία ενός σμήνους στο κοινωνικό ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01838 seconds with 11 queries