Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 27-10-06, 03:15
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Τις διαστάσεις που λες “90εκ μήκος 25εκ πλάτος 80εκ ύψος” μάλλον πρέπει να τις ξεχάσεις.


Το παράθυρο μάλλον είναι συρόμενο έτσι?(γιατί άμα είναι ανοιγόμενο μάλλον πρέπει να ξεχάσεις την κατασκευή ενυδρείου στο συγκεκριμένο μέρος)
υπόψιν ότι τα συρόμενα έχουν και απώλειες θερμότητας μεγαλύτερες από τα ανοιγόμενα.


Τα καλοριφέρ αν δεν κάνω λάθος βγαίνουν με ύψος 60 εκ και 90 εκ. (τα συνηθισμένα).


Άρα άμα είναι εξηντάρη τότε πάμε συν 15 εκ κοντά στα 75 – 85 εκ(κενό απο κάτω απο το καλοριφέρ περιπου 5-10 εκ) από το έδαφος και πάμε σε ένα ενυδρείο με ύψος περί τα 50 εκ. διότι μετά κατά την γνώμη μου δεν θα μπορείς να κανείς τις διάφορες αλλαγές στο εσωτερικό του (για εμένα με ύψος 1.78 και ύψος ενυδρείου στο 1,35 με μαζεμένα τα μανίκια τέρμα, φτάνω ίσια ίσια τον πάτο του ενυδρείου).Όγκος :0,50*0,25*0,90 = 112 lit καθαρά.


Άμα είναι το καλοριφέρ 90αρη τότε με ίδιους υπολογισμούς πηγαίνεις σε ενυδρείο το πολύ 40 εκ σε ύψος και όγκου 0,40*0,90*0,25= 90 lit καθαρά.


Από φίλτρο εγώ θα έκανα ένα τύπου Αμβούργου (κάνε αναζήτηση στο Φόρουμ)που δεν θέλει και ιδιαίτερη φροντίδα αχρηστεύοντας μεν κάποια από τα λίτρα του ενυδρείου αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα δικά μας στην προκειμένη περίπτωση.


Θα συμφωνήσω με τον Liolios, περί άλγης από τον ήλιο, θερμοκρασίας από το καλοριφέρ και τον ήλιο το καλοκαίρι καθώς και το ποιο πιθανό κάτω από την κάσα του παραθύρου να έχει μάρμαρο ( μαρμαροποδιά),είδος ψαριών που θα φιλοξενηθούν στο εν λόγο ενυδρείο κτλ κτλ .
Για την άλγη βασικά σκέφτηκα την πίσω πλευρά του ενυδρείου μαύρη έτσι δεν θα έχουμε άλγη από τον ήλιο και για την θερμοκρασία το καλοκαίρι μια άσπρη μεμβράνη στο τζάμι του παραθύρου στο ύψος του ενυδρείου.


Αυτά


ΥΓ. Αν η λογική μου κάπου είναι λανθασμένη διορθώστε με .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01650 seconds with 11 queries