Θέμα: Γειά σας!!!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 06-10-06, 09:17
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Υπάρχει και μία αεραντλία!
Δεν είναι απαραίτητη για τα ψάρια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Το ενυδρείο είναι στολισμένο με 2 μεγάλες πέτρες βουνού (με τρύπες στη μέση), 3 πλαστικά φυτά, 1 πύλινο, άμμος και βότσαλα θαλάσσης.
Για τα ψάρια που έχεις δεν κάνουν. Είναι ασβεστολιθικά και ανεβάζουν πολύ τις σκληρότητες, εκτός και αν θέλεις να βάλεις κιχλίδες των λιμνών τις Αφρικής ή ζωοτόκα. Αλλιώς πρέπει να τα βγάλεις από το ενυδρείο σου και να βάλεις τα ανάλογα ουδέτερα πετρώματα και χαλαζιακή άμμο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Κάτοικοι του ειναι 1 αστακος 8cm (με κομμένες δαγκάνες, έχει φάει 1 αστακό και 3 ψαράκια ως τώρα και μου είπαν να του τις κόψω) ,1 gallaher 15cm, 2 red bellied pacu 6cm, 1 γατοψαρο 10cm, 1 lambeo μαυρο με κοκκινη ουρα, 1 μαχαιρόψαρο κλόουν 12cm και ενα γλύφτη 3cm.
Ο συνδυασμός είναι πέρα για πέρα παράταιρος, αλλά και τα ψάρια πάρα πολλά για τα λίτρα σου. Όσο για τον αστακό, ήταν απαράδεκτο αυτό που σου είπαν να κάνεις και κακώς το έκανες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Το μικρό ενυδρείο 40λ έχει μόνο 1 παλιό φίλτρο με υαλοβάμβακα και δεν είναι στολισμένο. Επίσης ειναι ραγισμένο όμως δεν στάζει! Εκεί έχω 1 Κόι 10cm και 1 χρυσόψαρο 10cm.
Κράτα μόνο το χρυσόψαρο και πρόσεχε το ράγισμα γιατί σε βλέπω να πλυμμηρίζεις αργά ή γρήγορα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kolasmenos
Ο Συνδιασμός των ψαριών είναι άθλιος απότι καταλαβαίνω...
Ακόμα και τα λίτρα.Τα ψαράκια δεν θέλω να τα δόσω και σκέφτομαι να φτιάξω ένα αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο.
Πείτε μου τη γνώμη σας, και πως θα μπορούσα να κανω τα ψαράκια να ζήσουν καλύτερα.
Για το συνδυασμό, τα είπαμε. Ακόμα και μεγαλύτερο ενυδρείο να φτιάξεις, δεν μπορείς να κρατήσεις όλα τα ψάρια που έχεις. Θα πρέπει να δώσεις τα περισσότερα και να επιλέξεις προσεκτικά τους κατοίκους του ενυδρείου σου. Μόνο έτσι θα προσφέρεις στα ψαράκια καλύτερες συνθήκες!
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 06-10-06 στις 09:25
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02660 seconds with 10 queries