Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 01-10-06, 02:12
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
λαμβανοντας υπ οψη οτι ενα ατομο απο αυτα (φροντοζα) θελει περιπου 200 λιτρα, τα 4 να μη θελουν 600-800?
στα λιτρα σου θα ελεγα ενα αρσενικο και 2 θηλυκα θα ηταν υποφερτα.
με τιποτα πιο πολλα, αν και αυτα τα βλεπω παλι λιγα... χτυπανε μεχρι 25 εκ.

θα μου πεις ειναι μικρα, ναι αλλα δεν θα μεινουν μικρα.


αν και ειναι ειρηνικα εν γενει ψαρια η συμβιωση με τα λαμπιντος δεν θα ειναι και οτι καλυτερο.

8,5 πεχα ?????
αν το εχεις γραψει σωστα και οχι εκ παραδρομης στο 8,5 πολυ δυσκολα θα βρεις ψαρια να το αντεξουν.
(σπανια θα βρεις καποιον που τα εχει στο 8,5)
σκεψου οτι το πηκ του πεχα, απο το 8 στο 8,1 ειναι ενα σοκ 10 φορες στο καθε 0,1 .
αρα απο το 8 που θελουν τους τοιμαζεις μια φαπα με 50 φορες πανω απο εκει που μπορουν.
επειδη λοιπον κανεις δεν ανεβαζει το πεχα τοσο, ουτε εσυ ειναι αναγκη να το κανεις, στο 8 τα ψαρια θα ειναι μια χαρα.
H σοδα θα στο ανεβασει μεχρι το 8,
θελει πολυ αργα να πεσει και λιγο λιγο, και σε 1-2 ωρες θαχεις φτασει στο επιθυμητο 8. παραπανω το ξεχναμε.
μιλαμε αλλωστε για ψαρια γλυκου νερου.
στο βαθος του χρονου το πεχα σου θα σταθεροποιηθει στο 8 λογω της αμμου που οπως λες ειναι απο παραλια.
προτεινω σοδα με 1000 !!!
επισης η αεραντλια δεν θα σου δωσει κατι στο τανκ σου.
αν εχεις καλο κυματισμο στην επιφανεια= οξυγονωση, δεν τη θες, εκτος και
σου αρεσει οπτικα σαν εφφε (αναποδο χιονισμα που λεμε).
Έχεις δίκιο με τα λίτρα και εγώ το έψαξα για παραπάνω αλλά το κόστος απογοητευτικό και για ιδιοκατασκευή δεν το ρισκάρω γιατί δεν έχω πολύ ταλέντο σε αυτά και εδώ στην επαρχία οι τεχνίτες λιγοστοί. Για το σχόλιο σου για το ph είχα διαβάσει στο περιοδικό ενυδρείο ένα άρθρο για φροντόζα και έκανε λόγω για τόσο υψηλό ph. Αλλά και τα Malawi τόσο νομίζω θέλουν.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries