Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 30-09-06, 01:39
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους , ήθελα να ευχαριστήσω αυτούς που απάντησαν και να γράψω δυο λόγια ακόμα για τα αγαπημένα μου όσκαρ. Λοιπόν χθες το μεσημέρι έριξα στο ενυδρείο 80 γραμμάρια περίπου εκτοπούρ της sera και σήμερα το πρωί ξεκίνησα θεραπεία με κοσταπούρ γιατί παρατήρησα στα πλαϊνά πτερύγια να υπάρχουν κάτι σαν λευκό χνούδι. Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι δεν μου μοιάζει με ich αλλά ότι και να είναι πρέπει να ναι στην αρχή του. Τώρα σχετικά με τις συνθήκες διαβίωσης τους έχω να πω ότι είναι μόνα τους μαζί με ένα πλακώστομο. Το ενυδρείο έχει ένα εσωτερικό φίλτρο άστρωτο αλλά υποστηρίζεται από ένα εξωτερικό της eheim το professional 2 στρωμένο ένα μήνα περίπου. Για υπόστρωμα έχω λεπτή άμμο από παραλία πολύ καλά πλυμένη ,υπάρχουν 2 ρίζες η μία mopani η άλλη έχει και μια σύνθεση με ανούμπια, 2-3 λείες στρογγυλές πέτρες και μία πλακέ από παραλία, μία βαλισνέρια γιγάντα και άλλο ένα φυτό που μοιάζει με ανούμπια αλλά έχει ποιο οβάλ φύλα. Η ρίζα mopani είναι το μοναδικό αντικείμενο που κράτησα από το 200αρι που τα είχα πρώτα και το εξωτερικό φίλτρο φυσικά. Όλα τα άλλα είναι new. Δεν έχω μέσα κάποια άλλα διακοσμητικά που θα μπορούσε να είναι τοξικά. Ακόμα κατά την προσαρμογή ήμουν σχολαστικός με πάνω από 40 λεπτά βάζοντας και βγάζοντας ποτήρια νερό από τις σακούλες που τα είχα πριν τα ελευθερώσω. Τώρα η σχέση λύτρων και ψαριών νομίζω ότι είναι καλή και τώρα και αργότερα και το λέω αυτό επικαλούμενος το άρθρο που είχε γράψει ο Γιώργος σχετικά με τα όσκαρ σε ένα τεύχος του περιοδικού ενυδρείο. Παρέλειψα να πω ότι ενώ την επεξεργασμένη τροφή δεν την δοκιμάζουν η τρώνε λίγο και μετά τη ,φτύνουν κάποια ψαράκια(περίπου 10) που τους πέταξα μέσα πριν 2 μέρες φοβούμενος μην πεθάνουν από την πείνα αλλά και για να δω τι μπορεί να τους ανοίξει την όρεξη ..τα τσακίσανε μέχρι να πεις κύμινο. Αυτό το έκανα σαν έσχατη λύση και δεν είμαι υπερήφανος για αυτή μου την πράξη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02765 seconds with 11 queries