Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 22-09-06, 09:46
Το avatar του χρήστη passenger
passenger Ο χρήστης passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Αλλαγές νερού με φίλτρο...

Ψάχνοντας για ευκολότερο τρόπο να κάνω τις αλλαγές νερού στο 200άρι ενυδρείο μου δοκίμασα το εξής:
Στο σωλήνα που καταλήγει στην είσοδο του φίλτρου μου (εξωτερικό Eheim 2217), προσάρμοσα σε απόσταση μερικών εκατοστών από την είσοδο του φίλτρου και πριν τις διπλές βάνες μία βάνα (βρύση), η οποία όταν λειτουργεί το φίλτρο είναι κλειστή. Όταν θέλω να κάνω την αλλαγή νερού μπαίνει λάστιχο νερού στην βρυσούλα που προσάρμοσα, την ανοίγω και το νερό φεύγει στην αποχέτευση (το φίλτρο δεν είναι σε λειτουργία).
Για να συμπληρώσω τώρα το νερό τοποθετώ ένα κουβά κάτω από μια βρύση (πιο ψηλά από το φίλτρο), όπου προσθέτω και τα χημικά, και βάζω την άκρη του λάστιχου (χωρίς να κλείσω την βάνα απλά κρατώντας την άκρη του λάστιχου κλειστή για να μην γεμίσει ο τόπος νερά κατά την μεταφορά) μέσα στο νερό. Στην συνέχεια κλείνω τις διπλές βάνες (για να ανακόψω την ροή του νερού από το ενυδρείο προς το φίλτρο) και βάζω το φίλτρο σε λειτουργία. Με αυτό τον τρόπο αναγκάζω το φίλτρο να παίρνει νερό από τον κουβά και να γεμίζει το ενυδρείο. Όταν φτάσει το νερό στο επιθυμητό ύψος ανοίγω τις διπλές βάνες και στην συνέχεια κλείνω αυτή του λάστιχου. Μαζεύω λάστιχο και τέλειωσα.
Να πω εδώ ότι κατά την διάρκεια που το ενυδρείο γεμίζει, γεμίζει και ο κουβάς με νερό από την βρύση (εννοείτε).
Νομίζετε ότι με αυτή την διαδικασία το φίλτρο μου καταπονείται; Η ροή του νερού δεν είναι σίγουρα η κανονική αλλά η όλη διαδικασία κρατάει 15 – 20 λεπτά ανάλογα με τον όγκο του νερού που συμπληρώνω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01450 seconds with 11 queries