Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 30-08-06, 21:18
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Συμφωνώ ότι σίγουρα δεν χρειάζεσαι απαραίτητα αεραντλια για την οξυγόνωση. Προσωπικά χρησιμοποιώ αεραντλία αλλά την ενεργοποιώ όταν σβήνουν τα φώτα στο φυτεμένο για βοήθεια, απλά μια και το βράδυ δεν γίνεται φωτοσύνθεση για παραγωγή οξυγόνου (αλλά το αντίθετο). Με την αναταραξη του φιλτρου η οξυγονωση ειναι σίγουρα αρκετη αρκεί να γίνεται μία σχετική ανατάραξη.
Πάντως, αν σε ενδιαφέρει, έχω χρησιμοποιήσει και τις τρεις πρώτες σε διαφορετικά ενυδρεία στις μεγαλύτερες εκδόσεις τους δηλαδή Rena 400, Tetratec 400 και ΕΗΕΙΜ 400. Αυτή τη στιγμή έχω την Rena 400 σε ένα ενυδρείο malawi (λειτουργεί με σχετικά χαμηλή ένταση) και την ΕΗΕΙΜ 400 στο φυτεμένο. Η tetratec έκανε πιο πολλή φασαρία και την αντάλλαξα με κάτι άλλο. Επίσης έχω την Rena 50 (την χρησιμοποιώ στην εκκόλαψη artemia ή κατά τη μεταφορά ψαριών ή υλικού φίλτρου). Έχω δοκιμάσει και άλλες κατά καιρούς οι οποίες ήταν πολύ περισσότερο θορυβώδεις και λιγότερο ποιοτικές. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν απόλυτα αθόρυβες αεραντλίες αλλά οι Rena είναι οι λιγότερο θορυβώσεις και οι πιο ποιοτικές.
Όσο περίεργο κι αν φαίνεται, τις βρίσκω πιο αθόρυβες και από τις EHEIM. Οι ΕΗΕΙΜ μάλιστα στην προκειμένη περίπτωση είναι και πιο οικονομικές.
Την εσωτερική της Hydor δεν την έχω δοκιμάσει.
Πάντως πραγματικά δεν χρειάζεσαι απαραίτητα αεραντλία εκτός ίσως από την περίπτωση νυχτερινής βοήθειας οξυγόνωσης σε φυτεμένο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01482 seconds with 11 queries