Θέμα: Nano fish only?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 24-07-06, 14:47
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Για το νερό που ρωτάς, στο μαγαζί που κάνω τις αγορές μου είπανε να βάλω μόνο νερό βρύσης, για να μην μου κατέβει το ΡΗ, και μιας και δεν θα έχω σκληρά κοράλλια δεν υπάρχει πρόβλημα.
Γενικότερα μην κάνεις ότι σου πουν (όχι μόνο τα μαγαζιά αλλά και εμείς εδώ) αν πρώτα δεν το διασταυρώσεις. Αυτό που σου είπαν λοιπόν απλά δεν γίνεται. Το νερό της βρύσης δεν είναι κατάλληλο. Όσο για το χαμηλό Phπου μπορεί να έχει το νερό από την R.O. με το που μπει το αλάτι, φτιάχνει. Και τα σκληρά κοράλλια που κολλάνε??? Τέσπα…

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Από αλάτι χρησιμοποιώ το reef crystals αλλά αν υπάρχει κάτι καλύτερο να προτείνετε..
Καλό είναι.

[quote=joman]Να βάλω και άλλο ζωντανό βράχο ε;[quote/]

Όσο περισσότερο τόσο και καλύτερα. Απλά στην περίπτωσή σου δεν νομίζω να αξίζει να βάλεις γιατί δεν θα σου μείνει καθόλου χώρος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Κάτι τελευταίο που ξέχασα να ρωτήσω, η άμμος είναι απαραίτητη; για την ώρα δεν έχω βάλει ακόμα.
Απαραίτητη δεν είναι. Ιδίως σε τόσο μικρό ενυδρείο. Αλλά και μόνο το αισθητικό αποτέλεσμα που θα έχεις αξίζει να βάλεις. Δείχνει πιο φυσικό το ενυδρείο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Η θερμοκρασία για την ώρα(ε ναι έχουμε και εδώ ζέστη) αγγίζει τους 30 βαθμούς, αλλά από εξάτμιση δεν έχω παρατηρήσει κάτι σοβαρό.


Για fishonly είσαι ήδη οριακά. Αντέχουν σε αυτή τη θερμοκρασία αλλά καλό θα ήταν να την ρυθμίσεις και να την έχεις στους 28C.
Αυτό το πρόβλημα θα είναι –για μένα- και το μεγαλύτερο που θα αντιμετωπίσεις. Θα πρέπει να ρίξεις την θερμοκρασία. Αυτό γίνεται είτε με chiller (που βέβαια δεν το συζητάμε) είτε με ανεμιστηράκια. Τα ανεμιστηράκια για να τα χρησιμοποιήσεις πρέπει να έχεις controllerθερμοκρασίας (διπλό και για Χειμώνα και για καλοκαίρι), και ανοικτό καπάκι. Η μείωση της θερμοκρασίας γίνεται με την εξάτμιση του νερού. Αυτό είναι το εύκολο. Το δύσκολο είναι να το αναπληρώσεις. Αυτό γίνεται είτε με σύστημα αναπλήρωσης νερού (που βέβαια δεν το συζητάμε) είτε με το χέρι καθημερινά. Και λέω καθημερινά γιατί εξ΄ αιτίας του ότι το ενυδρείο είναι πολύ μικρό, θα αλλάζει και η αλατότητα του νερού σου αν το αμελήσεις (πάντα εξατμίζεται καθαρό νερό και γι΄ αυτό συμπληρώνουμε μόνο νερό από R.O.).
Ελπίζω να μην σε κούρασα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
...και τα Trochus και Turbo, σαλιγκάρια είναι;


Ναι σαλιγκάρια είναι αλλά μπαίνουν μόνο σε καλά στρωμένο ενυδρείο και με χαμηλό No3 καθότι πολύ ευαίσθητα. Για αυτό και σου πρότεινα μόνο ερημίτες. Οι κόκκινοι είναι πιο ήσυχοι από τους μπλε. Οι μπλε την πέφτουν σε σαλιγκάρια ακόμα και μόνο για να τους πάρουν το καβούκι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Για τις αντλίες το σκέφτομαι, επειδή ίσως αργότερα περάσω σε λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο


Εκεί καταλήγουμε όλοι…..










__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02109 seconds with 11 queries