Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 05-07-06, 09:02
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Μα καλά τόσο δύσκολο είναι να μην ξεφύγουμε της ουσίας. Το όριο είναι απόλυτα διακριτό. Και κατά την γνώμη μου:

1) Το γεγονός ότι είμαστε η κορυφή της "καταναλωτικής" αλυσίδας δεν μας δίνει κανένα δηκαίωμα να εξαφανίσουμε από προσώπου γης κάποια άλλη μορφή ζωής (ακόμη και για λόγους επιβίωσης, ΄τα νοήμονα όντα πρέπει να βρούν τρόπο που να διασφαλίζει το παραπάνω μιας και είναι νοήμονα) Στο παρελθόν αυτό (ο σεβασμός σε κάθε μορφή ζωής) ήταν κουλτούρα κάθε αρχαίου πολιτισμού. (μέχρι αρκετά πρόσφατα)

2) Με την προυπόθεση ότι το παραπάνω (1) είναι σεβαστό επίσης δεν έχουμε δηκαίωμα να "βασανίσουμε" καμιά μορφή ζωής με τέτοιο απάνθωπο τρόπο. (όντας νοήμονες και πολιτισμένοι)

Και για να πάμε μόλις λίγα χρόνια πίσω ακόμη και οι κυνηγοί άγριων ζώων που τα σκότωναν για τρόπαια δεν έκαναν τέτοια βασανιστήρια (παρόλο που δεν διασφάλησαν το (1) και χιλιάδες είδη σήμερα κινδυνεύουν με αφανισμό. (τα παιδιά μας θα μαθαίνουν την πρότερη υπάρξή τους από τα video του Νational Geographic)

Για τα παραπάνω που δύσκολα επιδέχονται αμφισβήτησης μπορούμε:

1) Να αδιαφορήσουμε και να μην κάνουμε τίποτα (εύκολο ρίχνουμε και τις ευθύνες στην κακούργα την καινωνία κλπ κλπ)

2) Να ενημερωθούμε και επίσης να μην κάνουμε τίποτα (υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα σε αυτό το κόσμο να ασχοληθούμε , οι μανάδες μας θα το έλεγαν αναισθησία)

3) Να ενημερωθούμε και να αντιδράσουμε (εδώ μάλλον θα πρέπει να κάνουμε κάτι )

Διαλλιέχτε φίλοι μου, διαλλιέχτεεεεεεεε...


Προσωπικά έχω ήδη επιλέξει:

1) Να ενημερώσω όσους μπορώ.
2) Να διαμαρτυρηθώ υπογράφοντας στο παραπάνω link και όπου αλλού μπορώ.

Για το (1) μου χρειάστηκε τόσος χρόνος όσο και για οποιοδήποτε άλλο post.

Για το (2) επίσης μόνο τόσο λίγος χρόνος όσο να γράψει κάποιος ένα post.

Ας μην είμαστε πεσιμιστές ότι τίποτα δεν θα καταφέρουμε με μια απλή διαμαρτυρία. Είναι ένα μέτρο πίεσης. Μπορεί να μην είναι ισχυρό αλλά υπάρχει. Οι "ποιό ευαίσθητοι" μπορούν να το αμφισβητήσουν μόνο εάν βρούν και εφαρμόσουν ένα καλλίτερο.

Τόσο απλά. Οι "προεκτάσεις" δεν βλάπτουν αλλά και δεν πιέζουν...

Φιλικά caverman.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01785 seconds with 10 queries