Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 09-06-06, 01:03
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Μετά από μία εβδομάδα σχεδόν με την καινούρια ρουτίνα παρατήρησα τα εξής:
-Η χλώρωση αρχίζει να εξαλείφεται και από τα αργής ανάπτυξης φυτά(microsorum pteropus)
-Η ανάπτυξη των φυτών είναι ικανοποιητικότατη(τουλάχιστον με τα δεδομένα που μέχρι τώρα είχα συνηθίσει).
-Δεν βλέπω εμφανή σημάδια φωτοσύνθεσης(φυσαλίδες κάτω από τα φύλλα)
-Το πρόβλημα είναι ότι τώρα εκτός από την limnophila παρουσιάζει και η hygrophila σημάδια leggy ανάπτυξης. Η limnophila για παράδειγμα έχει μέση απόσταση από κάθε στεφάνι από φύλλα με το επόμενό του γύρω στα 5 εκατοστά. Αυτό δεν μου φαίνεται καθόλου φυσιολογικό. Διάβασα ότι μπορεί να οφείλεται σε έλλειψη φωτός(όπως ανέφερε και ο Juan παραπάνω). Παρ΄όλα αυτά ο φωτισμός μου δεν είναι λίγος(0.75w/L).

Παράλληλα το νερό έχει πάρει ένα ελαφρώς ροζέ προς κόκκινο χρώμα από τον chelated iron που προσθέτω καθημερινά. Και λέω τώρα εγώ υποθέτωντας....
Μήπως λόγω του κόκκινου χρώματος του νερού φιλτράρεται ανάλογα και το φώς που φτάνει στα φυτά? Και όπως διάβασα κάπου το κόκκινο φως ενισχύει την γρήγορη, αλλά με μεγάλα μεσοδιαστήματα στα κοτσάνια, ανάπτυξη των φυτών. Λέτε να φταίει αυτό? Μήπως να αλλάξω λάμπες και να βάλω κάτι σαν philips aquarelle που έχουν 10.000K θερμοκρασία(κατά συνέπεια τονισμό του κυανού φάσματος εκπομπής) μπας και δω συμπαγή ανάπτυξη επιτέλους? Τι κάνω τόσο λάθος και μεγαλώνουν τόσο περίεργα τα φυτά μου???
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01412 seconds with 11 queries