Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 05-06-06, 14:09
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

@lasal:

Μία ημέρα μετά το post σου εμφανίστηκαν σημάδια χλώρωσης στην hygrophila και στην valisneria.Αύξησα τη δοσολογία του σιδήρου και του καλίου και έβαλα επιπλέον DIY CO2. Μετά από 2 ημέρες οι κίτρινες κοιλίδες εξαφανίστηκαν από την hygrophila. Επίσης η ανάπτυξή της ήταν απίστευτη μετά από την αύξηση δοσολογίας σιδήρου-καλίου-CO2. To κερατόφυλλο επίσης μετά από την προσθήκη των συγκεκριμένων αναπτύσσεται σαν τρελό. Το μόνο που μου φαίνεται κάπως περίεργο είναι ότι τα φύλλα του κερατόφυλλου έχουν μία ελαφριά κλίση προς τα κάτω(το έχω αγκιστρωμένο σε ένα driftwood στον βυθό). Επίσης το μεσοδιάστημα(κοτσάνι) μεταξύ των φύλλων του μου φαίνεται μεγάλο. Η limnophila δεν λέει να συνέλθει. Συνεχίζει να αναπτύσσεται με μεγάλα μεσοδιαστήματα και μικρά φύλλα.

@Juan:

Θερμοκρασία έχω 26 βαθμούς. Άρα δεν πιστεύω να φταίει αυτό.
Για το αν ο φωτισμός 0.75w/L που έχω δεν επαρκεί θέλω τα φώτα σας(όχι τις λάμπες, την εμπειρία εννοώ). Απ΄ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα επαρκεί για τα φυτά που έχω.
Αλάτι έχω κάτω από 0.1%(δεν προσθέτω στις αλλαγές καθόλου για να δω πως ανταποκρίνονται τα φυτά σε χαμηλότερη αλατότητα)
Γιατί λες πως χρειάζομαι αλλαγές νερού???
Νερό αλλάζω 30% κάθε εβδομάδα,μπορεί και συχνότερα.
Αν εννοείς την μούργα που φαίνεται στην φωτό κάτω από την hygrophila προήλθε μετά από το ανακάτεμα του υποστρώματος λόγω του ξεφυτέματος ενός τεράστιου echinodorus rose.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02184 seconds with 11 queries