Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 02-06-06, 01:29
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ lasal για την απάντησή σου.

Σίδηρο ρίχνω. Χρησιμοποιώ ένα διάλυμμα που έχω φτιάξει με χηλικό σίδηρο με το σκεύασμα Nutrifer G11(όπως έχω γράψει σε ένα άλλο post που άνοιξα).
Απλά ήμουν λίγο φειδωλός στην δοσολογία του. Οι λόγοι είναι 2:
1)Φοβάμαι τυχόν υπερδοσολογία για άλγη, και κυρίως για τυχόν βλάβη στα ψαράκια.
2)Από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα στο forum τα τεστ σιδήρου δεν είναι και τόσο αξιόπιστα,οπότε δεν μπορώ να στηρίζομαι σε αυτά για να διατηρώ τα επίπεδα σιδήρου στο 0.1mg/L

Ειδικά τώρα που πρόσθεσα και 5 ρίζες valisneria americana και κερατόφυλλο θα αυξήσω τη δοσολογία σε σίδηρο και κάλιο.
Επίσης χτες πρόσθεσα και μία δεύτερη μπουκάλα DIY CO2 και ελπίζω ειδικά η limnophila να μου δείξει τον καλό της εαυτό.

Ερωτήσεις:
1)Μήπως υπάρχει κάποιος μπούσουλας στη δοσολογία σιδήρου σε (σχεδόν)full planted ενυδρείο?
2)Στο φαρμακείο το κλύσμα που βρήκα() έχει φωσφορικό νάτριο και όχι φωσφορικό κάλιο. Αυτό χρησιμοποιείτε και εσείς? Σε μία γρήγορη αναζήτηση στο internet είδα ότι η συγκεκριμένη ουσία είναι ψιλοτοξική. Μήπως δεν υπάρχει πρόβλημα για τα ψαράκια?
3)Επίσης κάπου διάβασα ότι οι λάμπες που εκπέμπουν πιο πολύ στο κυανό φάσμα ενισχύουν την αργή αλλά πλούσια σε βλαστούς ανάπτυξη των φυτών. Οι λάμπες που παράγουν πιο πολύ στο κυανό είναι οι daylight ή κάνω λάθος? Υπάρχει κάτι άλλο σε φθορίου(όχι όμως ακτινικές) που να εκπέμπει πιο πολύ στο κυανό?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01432 seconds with 11 queries