Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-05-06, 21:59
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ
...δε σε καταλαβαινω για το ΑΜΕΛΟΚΗΠΟΙ...
Αναφερόταν στην ορθογραφία... Ηταν λίγο... κάπως, τελως πάντων...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ
...ααα επισησ διαβασα ενα αρθρο για τα guppy ελιγμενεσ ανναπαραγωγεσ και σκεφτομαι οτι 2-3 20λιτρα με γκαππυ μεσα και αναππαραγωγες θα χε πολλυ ενδιαφερον σκεφτομαι για πειτε μου τη γνωμι σασ πανω σε αυτο...
Κάνω συστηματική αναπαραγωγή σε συτά τα ψάρια και έχω να σου πώ από την εμπειρία μου ότι... ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!
Εχω αφιερώσει 6 ενυδρεία από 12 έως 200 λίτρα περίπου για τις γέννες, τους διαχωρισμούς, το μεγάλωμα, την διατήρησή τους και ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ!!!
Το 20άλιτρο κάνει μόνο για να μεγαλώσεις 1 μόνο γέννα, για 1 το πολύ μήνα, ΜΕΤΑ την πρώτη εβδομάδα ζωής τους. Είναι πολύ μικρό, τα ψαράκια αυτά γεννοβολάνε συνέχεια και όσο μεστώνουν οι θηλυκιές, τόσο πιο πολλά κάνουν. Εμένα η μεγαλύτερη γέννα, ήταν 73 ψαράκια!!! Ξέρεις τι χρειάζεται για να τα μεγαλώσεις? Αστα...
Σε ένα 20λιτρο (κατά τη γνώμη μου), μπορείς να έχεις 3 γκαππάκια (1 αρσ & 2 θηλ, και όχι μεγαλόσωμα σαν τις δικές μου) και ένα γλυφτάκο και... τέλος. Πάντως, νοιώθω ότι θα είναι στριμωγμένα... Με αρκετά εύκολα φυτάκια, θα σου κάνουν γέννες, θα γλυτώνουν μερικά από τα δόντια των μεγάλων και μόλις μεγαλώνουν λίγο, θα πρέπει να τα βάζεις αλλού ή να τα δίνεις.
Σκέψου το καλά... Τα γκάππυς τα λένε και... εκατομμυριόψαρα!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01555 seconds with 10 queries