Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 25-05-06, 08:40
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Στο δεύτερο σχέδιο τι είναι αυτός ο ασημένιος σωλήνας? Τι ρόλο παίζει?

Οι τρύπες αυτές τις υπερχείλισης υπάρχουν? Δεν είναι και τόσο σωστή αυτή η κατασκευή. Θα έπρεπε το τζάμι να είναι όλο κομμένο σε αυτό το σημείο και για να μην πάει και κάποιο ψάρι κάτω να φτιάξεις από plexi ένα χτενάκι. Δες πως το έχω κάνει εγώ.


Αυτός ο τρόπος είναι πολύ καλύτερος γιατί επιπλέον επιτρέπει μεγαλύτερη ποσότητα νερού από την επιφάνεια (με τις περισσότερες βρωμιές), να καταλήγει στο sump.

Επίσης προσοχή χρειάζεται στο ύψος του σωλήνα Durso. Η στάθμη του νερού μέσα στο θάλαμο υπερχείλισης θα βρίσκεται πάντα στο ύψος της γωνίας του σωλήνα και στο κέντρο της. Έτσι αν την έχεις έτσι όπως είναι στο σχήμα σου, θα έχεις μεγάλο θόρυβο από τον καταρράκτη της υπερχείλισης. Άλλωστε έτσι το έχεις σχεδιάσει. Στην δικιά μου περίπτωση η γωνία του σωλήνα είναι μόνο 2-3 πόντους κάτω από την υπερχείλιση, αν και από ότι θυμάμαι αν ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες κατασκευής μπορείς να «παίξεις» με το ύψος.

350 λίτρα τα έχει για πλάκα…. Εμένα μου γυρνούσε χωρίς το φαινόμενο «καζανάκι» 2.000 λίτρα. Από κει και πέρα ήθελε έξτρα ρυθμίσεις.
Όμως γιατί θα έχεις μόνο 350 λίτρα επιστροφή? Για ενυδρείο 350 λίτρων θα έχεις μόνο 350 λίτρα? Η προσωπική μου γνώμη είναι τουλάχιστον 1500 λίτρα.

Η τρύπα για την εισροή αέρα στον σωλήνα πρέπει να είναι πολύ μικρή. Θα την αφήσεις για το τέλος. Όταν είσαι έτοιμος για τις τελικές δοκιμές θα ανοίξεις μια πολύ μικρή και ανάλογα με το αποτέλεσμα την μεγαλώνεις ή όχι.
Μπορείς όμως να βάλεις και ένα σωληνάκι που στην κορυφή του να έχει ένα ρυθμιστή (βάνα) και έτσι να μπορείς ανά πάσα στιγμή να ρυθμίζεις την εισροή του αέρα.

Μια τελευταία συμβουλή. Ακολούθα πιστά τις οδηγίες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  iperxilisi.jpg
Εμφανίσεις:  701
Μέγεθος:  24,3 KB  
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01676 seconds with 12 queries