Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 02-05-06, 16:22
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε Pritanis , αν και δεν ειμαι και ο πιο ειδικος αλλα επειδη προσφατα εστησα ενα παρομοιο ενυδρειο fish only , μπορω να σου πω την αποψη μου ...μεχρι τωρα (πανω απο εναμιση μηνα) που δουλευει παει μια χαρα .

Πρωτα απο ολα : εαν εχεις τη δυνατοτητα , βαλε ενα λιτρο siporax σε καποιο φιλτρο /sump κλπ καποιου γνωστου σου ωστε να αρχισει να στρωνεται .Κοιτα να ειναι σε ωριμο και καθαρο tank .Εγω αυτο εκανα και το ενυδρειο μου στρωθηκε μεσα σε ενα δευτερολεπτο (παρεμεινε ομως στο ξενο sump για δυο μηνες)

Εξοπλισμος :

1) ενα εξωτ. φιλτρο για βιολογικο .Εγω πηρα ενα Serafil 900 (62 ευρω απο Ελλαδα) και παει μια χαρα
2) ενα σκιμερ .Αν δεν τιθεται θεμα αυστηρου budget θα σου προτεινα το DELTEC MCE 600 .Εξωτερικο , hang on και για 400 λιτρα ενυδρειο.215 ευρω απο aquaristic.net (η καλυτερη τρεχουσα τιμη του στην Ευρωπη).Και με ενα Red Sea prizm θα εκανες τη δουλεια σου (με τα μισα λεφτα) αλλα ακουω οτι κανει θορυβο και σε περιπτωση αναβαθμισης θα σου ειναι αχρηστο.
3) χημικο φιλτρο : εαν παιξεις με χημικα υλικα της Seachem (ανθρακα / αντιφωσφωρο θα χρειαστεις) μπορουν να χωρεσουν και στο εσωτερικο φιλτρακι σου ή στον χωρο που εχει το Deltec MCE 600 για υλικα φιλτραρισματος.Λεω της Seachem γιατι με μικρες ποσοτητες πετυχαινεις αριστο αποτελεσμα στα λιτρα σου (μου).Εγω ''επαιξα'' με αλλες μαρκες χημικων υλικων και δεν ειμαι ικανοποιημενος
4) με δεδομενο οτι εχεις τα συνηθη τεστ γλυκου , θα παρεις ενα τεστ phophate (Salifert αν μπορεις αφου τα αλλα παρουσιαζουν σφαλματα οπως ακουω)
5) σαλινομετρο ή ρεφρακτομετρο , καλυτερα το δευτερο εαν δεν τιθεται θεμα budget (7 ευρω το ενα εναντι 40-50 του αλλου).
6) αλατι (εγω δουλευω το Red Sea) . Αν το εχεις παρει αποφαση να ασχοληθεις , παρε μεγαλη συσκευασια και μην μπλεξεις με τις μικρες αφου δεν συμφερουν καθολου.
7) αραγωνιτη + βραχο : εδω ειναι καθαρα θεμα χρηματων .Αν σου περισευουν βαζεις μονο ζωντανο , εαν οχι μονο ψοφιο . Αν εισαι στη μεση , βαζεις μισο-μισο . Σε ολες τις περιπτωσεις το ενυδρειο σου θα ''τρεξει''.Αυτη ειναι η γνωμη μου.Τιμες δεν ξερω να σου πω ακριβως αφου ειδικα στο βραχο παιζουν απο εισαγωγη σε εισαγωγη.
8/ 3 κυκλοφορητες 600-700 λιτρων ανα ωρα + η εξοδος του εξωτ. και εσωτ. φιλτρου πιστευω ειναι αρκετη .Το θεμα της κυκλοφοριας του νερου στο θαλασσινο ειναι σημαντικη (το καταλαβα λιγο αργα εγω).

Αυτα πιστευω εγω αλλα κατσε να ακουσεις και καμμια αλλη γνωμη.

Φιλικα ,
Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02834 seconds with 10 queries