Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 25-04-06, 08:59
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε Γιωργο ευχαριστω ...

τωρα ειναι σε ενυδρειο 120 λιτρων ...βασικα , πουλωντας βιαστικα το ετερο 120 λιτρο την προηγουμενη εβδομαδα , δεν προλαβα να τακτοποιησω τους κατοικους τους και τους εβαλα ολους στο τρεχον ενυδρειο με αποτελεσμα να εχω τα παρακατω ψαρια μεσα :

2 λιφαλιλι
3 σκαλαρε μικρα
1 σεβερουμ
2 κριμπ + 3-4 μικρα
2 κορυ
5 κλοουν

γινεται χαμος αλλα σκοπευω ουτως ή αλλιως να διωξω μερικα απο μεσα .
Το ξυλο που πεφτει ειναι τρομερο.Λες και ολα τα αλλα ψαρια πανε γυρευοντας ...αλλα τα λιφαλιλι εχουν τρομερο χαρακτηρα ως γονεις και τα χρωματα της μανας ολη αυτη την περιοδο της γεννας ειναι τρομερα .

Βασικα εχω δυο επιλογες :
1)αγοραζω γεννηστρα οπως μου λες (50 λιτρων)
2)τα διωχνω ολα και κραταω μονο τα λιφαλιλι μεσα ωστε να μεγαλωνουν εκει τα μικρα ...αυτο γινεται ή μολις ξαναγεννησουν θα αρχισουν να τρωνε/χτυπανε την προηγουμενη γεννα ?

Το θεμα της γεννηστρας με ανυσηχει διοτι το ξυλο ξεκινησε εδω και 3-4 μερες (πριν ακομα βγουν τα αυγα) , οποτε το να εχω το ιδιο ξυλο καθε μηνα εστω και 3-4 μερες δεν ειναι ευχαριστο .

Τελος σκεφτομαι και το θεμα της διαθεσης των μικρων : το να τα μεγαλωσω δεν με κουραζει ...το να κανω το γυρολογο και να παρακαλαω ''ποιος θελει lifalili'' μου φαινεται κουραστικο ....δεν εχω και πολυ χρονο ...

Περιμενω αποψεις / συμβουλες

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01466 seconds with 11 queries